Zakończyły się muzyczne kursy w Łańcucie

Dwugodzinny koncert w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Balowej Muzeum-Zamku zakończył trwające blisko miesiąc 43. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. To duże muzyczne wydarzenie, odbywa się co roku dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Reklama

 

W tegorocznych dwóch edycjach kursów wzięło udział ponad 450 młodych wiolinistów, którzy kształcili swoje umiejętności muzyczne pod okiem znakomitych pedagogów – profesorów krajowych i zagranicznych akademii muzycznych. Wielu z nich – jak powiedzial nam prowadzący koncerty prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Krzysztof Szczepaniak – związanych jest z tą lipcową imprezą od wielu lat. Są wśród wykładowców i tacy, którzy przed laty będąc kilkuletnimi dziećmi przyjeżdżali z rodzicami do Łańcuta, by tutaj szlifować swój muzyczny warsztat.

 

W finalowym koncercie kończącym drugi turnus kursów wystąpili: 30-osobowy zespół najmłodszych uczestników, z którymi pracowała prof. Helen Brunner, zespoły prof. Doroty Sosnowskiej, prof. Klausa Reichardta, prof. Agnieszki Maruchy, prof. Dariusza Smolarskiego oraz dwie sekcje orkiestry starszej pod dyrekcją prof. Dawida Jarząba.

 

Koncert Inauguracyjący tegoroczną edycję kursów miał miejsce 1 lipca w sali Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W kolejnych dniach w Sali Balowej łańcuckiego Muzeum-Zamku, prezentowali swój kunszt wykonawczy pedagodzy i najbardziej utalentowani uczestnicy Kursów, zaproszeni przez nich do udziału w koncertach. Recitale uczestników i koncerty klasowe, odbywały się w Kasynie Urzędniczym i w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Teodora Leszetyckiego.
Dyrektorem artystycznym i naukowym Kursów jest od wielu lat prof. Krystyna Makowska-Ławrynowicz.

 Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz