XX Plener Malarsko-Rzeźbiarski – wystawa w MBP w Łańcucie

Tradycyjnie już w okresie wakacji, niestrudzony animator kultury z Rakszawy – Jan Zenon Majczak organizuje kilkudniowe plenery, na które zaprasza artystów malarzy i rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. W tym roku w XX jubileuszowym Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim „Łańcut 2017„ wzięło udział 13 artystów z Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Po raz pierwszy artyści gościli w uroczej „Leśnej Zagrodzie“ Małgorzaty i Ryszarda Gajdek w Czarnej k. Łańcuta. Gospodarze udostępnili uczestnikom pleneru przytulne domki i mini skansen, w którym zgromadzili dawne przedmioty gospodarstwa domowego, sprzęt rolniczy, ule i inne atrakcyjne starocie. Są także klomby z pięknymi ozdobnymi krzewami i kwiatami. Motywy wprost idealne do przenoszenia na płótna, były więc dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Reklama

Podczas kilkudniowego pleneru powstało 70 prac malarskich, 5 obiektów ceramicznych i rzeźba w drewnie lipowym. Malowano także podczas sesji wyjazdowych, dzięki temu powstały obrazy przedstawiające m. in. łańcucki zamek, pałacyk w Julinie i inne ciekawe obiekty znajdujące się na terenie miasta i powiatu. Uczestnicy pleneru mieli także okazję uczestniczyć w Wieczorze Muzyki Salonowej w wykonaniu artystów Filharmonii Lubelskiej w Żołyni, koncercie organowym w leżajskiej Bazylice, a także w jarmarku w pobliskiej Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej.

W miniony piątek, w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż poplenerowej wystawy. Zaprezentowano blisko 30 wybranych obrazów, rzeźbę i wyroby ceramiczne. Był on także okazją do złożenia podziękowań wszystkim sponsorom i darczyńcom bez pomocy których – jak powiedział komisarz pleneru Jan Zenon Majczak – nie udało by się zorganizować tego przedsięwzięcia.

Partnerami tegorocznego pleneru byli: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch (patronat honorowy) oraz Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak i Wójt Gminy Czarna Edward Dobrzański. W starannie wydanym katalogu znalazły się zdjęcia i prace wszystkich uczestników, a także pamiątkowe fotografie z pobytu w „Leśnej Zagrodzie“.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz