W Handzlówce dziękowali za plony

Liczba rolników od lat maleje, jednak ich praca niezmiennie pozostaje dla nas bardzo ważna. Dlatego raz w roku spotykamy się, po to by podziękować za plony wszystkim, którzy podejmują się trudu pracy na roli. W tym roku Dożynki Wiejskie w Handzlówce przypadły na ostatnią niedzielę sierpnia.

Reklama

Chociaż główne obchody zaplanowano na godziny popołudniowe, to za sprawą korowodu dożynkowego objeżdżającego miejscowość wzdłuż i wszerz,atmosferę święta można było wyczuć od rana. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się od części dziękczynnej w kościele, gdzie poświęcono wieniec i dziękowano Panu Bogu za plony. Po zakończeniu mszy świętej barwny korowód,  uformowany m.in. przez dzieci i młodzież w strojach ludowych, starostów oraz orkiestrę, wyruszył w kierunku Parku Magrysia.

Sygnałem do rozpoczęcia części obrzędowej był hejnał dożynkowy, po którym „obśpiewano” wieniec, a starosta i starościna (w tej roli Sławomir Cieszyński i Karolina Pelc) obdzielili chlebem wszystkich obecnych. Część artystyczną poprzedziło wystąpienie wójta gminy Łańcut, a także wręczenie od samorządu sołeckiego pamiątkowych statuetek dla dyrektora Stefana Ruty i prezesa Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka Aleksandra Kuźniara za szesnaście lat prowadzenia Niepublicznego Gimnazjum w Handzlówce. Na scenie zaprezentowali się: dzieci z przedszkola, Orkiestra Dęte, Grupa Chiliderek  „Atomówki”, 12 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska,Dziecięcy Zespół Wokalny “DoReMi”, Monika Babiarz, Julia Homenda, Wiktoria Pelc, a gościnnie wystąpiły Jolanta Michna z Wysokiej oraz Kinga Pawełek z Przeworska. Tą część dożynek prowadził Roman Adamski.

Jak zwykle ogromną popularnością cieszyła się loteria fantowa, co nie może dziwić ze względu na cenne nagrody przygotowane przez organizatorów. Najwięksi szczęśliwcy odchodzili z meblami, rowerem czy kuponami na drewno opałowe. Pozostali wygrywali mniejsze nagrody, ale ich wartość zawsze przekraczała koszt zakupu losu. Dożynki zakończyły się wieczorną zabawą, podczas której do tańca przegrywał Zespół „Alis” z Woli Rafałowskiej.

Szczególne słowa uznania należą się głównym organizatorom tj. radzie rodziców, pracownikom i dyrekcji Przedszkola Publicznego, którzy przy wsparciu Centrum Kultury Gminy Łańcut, organizacji społecznych i samorządu sołeckiego, ciężko pracowali by dożynki wiejskie w Handzlówce na długo pozostały w pamięci uczestników tego wydarzenia.

Dochód z dożynek zostanie przeznaczony na doposażenie placu zabaw przy miejscowym przedszkolu, co jest możliwe nie tylko dzięki społecznemu zaangażowaniu wyżej wymienionych podmiotów, ale również hojnemu wsparciu wielu sponsorów.

Źródło – Materiały prasowe

Post Author: Falkhor Horadrim