W Krzemienicy też czytali “Wesele” Wyspiańskiego

   Trwa akcja Narodowego Czytania „Wesela“ Stanisława Wyspiańskiego. Ten wybitny utwór czytany jest teraz w poszczególnych gminach powiatu łańcuckiego. W sobotni wieczór mieszkańcy Krzemienicy spotkali się w Izbie Pamięci Kobiety Wiejskiej, mieszczącej się w budynku starej szkoły, a do czytania „Wesela“ zaprosili ich: Wójt Gminy Czarna, Gminna Biblioteka Publiczna, Koło Gospodyń Wiejskich i Ośrodek Kultury w Krzemienicy.
    Inicjatorką spotkania była Ewa Frączek, koordynatorka projektu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Krzemieniczanki”, w ramach którego we wrześniu ub. roku otwarta została wymieniona wyżej Izba.
    Zanim lektorzy przystąpili do czytania fragmentów „Wesela“, z biografią autora, historią i okolicznościami powstania tego dzieła ilustrowaną slajdami, zapoznali zebranych Maciej Wypyski i Józef Frączek. Wśród czytających byli m. in. członkowie Zespołu Folklorystycznego „Wesele Krzemienickie“, w pięknych ludowych strojach. Czytanie uprzyjemniał Zespół Śpiewaczy KGW, któremu przygrywał na akordeonie Józef Pelc.
    Na zakończenie lektorzy i uczestnicy Narodowego Czytania zaproszeni zostali na poczęstunek, gdzie wśród bogactwa różnego rodzaju ciast i innych przysmaków regionalnej kuchni, nie zabrakło tradycyjnego kołacza weselnego. Wspólne śpiewanie zakończyło ten sympatyczny wieczór z poezją St. Wyspiańskiego.

Reklama

(a.k.)
Fot. Adam Kunysz

[Not a valid template]

 

 

Post Author: Adam Kunysz