Inauguracja Łańcuckich Wieczorów Muzyki

   W minioną niedzielę, po wieczornej mszy świętej, w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa na Podzwierzyńcu zainaugurowane zostały tegoroczne Łańcuckie Wieczory Muzyki. Ich organizatorami są – Miejski Dom Kultury i Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne.
Inauguracyjny koncert zapowiedział  prowadzący większość tego typu wydarzeń kulturalnych w naszym mieście – Krzysztof Szczepaniak, zaś gospodarz świątyni ks. proboszcz Alojzy Szwed serdecznie powitał parę znakomitych wykonawców – Ewę Bąk i Marcina Ciszewskiego oraz organizatorów: burmistrza miasta Stanisława Gwizdaka i dyrektora Miejskiego Domu Kultury Andrzeja Piechowskiego. Obecni byli także: prezes Łańcuckiego Towarzystwa Muzycznego Jolanta Filar-Choińska, kanclerz Łańcuckiego Uniwersytetu III Wieku Otylia Piechowska, dyrektor artystyczny Łańcuckich Wieczorów Muzyki Jan Szydło i ks. prałat Czesław Lech proboszcz-senior, za sprawą którego świątynia na Podzwierzyńcu wzbogaciła się przed laty o bardzo dobre niemieckie 3 manuałowe 31 głosowe organy, na których już w minionym roku grali znakomici wykonawcy muzyki organowej.
    I właśnie na tych organach zagrała Ewa Bąk, absolwentka Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego, która koncertuje w kraju i za granicą, m. in. w w Szwecji, Belgii, Niemczech, Czechach, Szwajcarii. Ma także na swoim koncie koncerty z chórami z Japonii, USA, Austrii. Współpracuje z wieloma solistami i instrumentalistami, m. in. z kontratenorem Marcinem Ciszewskim, którego piękny głos uczestnicy niedzielnego koncertu mieli okazję podziwiać. A sprzyjała temu bardzo dobra akustyka świątyni. Dwanaście znakomitych utworów muzyki sakralnej zostało bardzo życzliwie przyjętych przez słuchaczy, którzy domagając się bisu zgotowali artystom owację na stojąco.
    – Jestem pod wrażeniem tego występu – powiedziała opuszczając świątynię Jolanta Filar-Choińska, prezes Łańcuckiego Towarzystwa Muzycznego, współorganizatora tegorocznych Wieczorów. – Myślę, że kolejne, a będzie ich jeszcze cztery, będą również znakomite o czym świadczą nazwiska wykonawców, którzy przyjadą do Łańcuta. Najbliższy koncert w niedzielę, 10 września br., o godz. 19.00 w Kościele Parafialnym św. Stanisława na który serdecznie zapraszamy.

Reklama

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

         

Post Author: Adam Kunysz