Fotografia i malarstwo – pożyteczne hobby łańcuckich seniorów

    Kazimierz Dolny nad Wisłą nazywany „perłą polskiej architektury renesansowej“ to ulubione miejsce spotkań malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, aktorów, muzyków, filmowców. Latem na tamtejszym Rynku aż roi się od znanych twarzy i setek turystów, których przyciąga niepowtarzalny klimat tego pełnego zabytków miasteczka. Dlatego właśnie tę miejscowość, wybrali sobie na wakacyjny plener członkowie sekcji malarskiej i fotograficznej Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
    W pięciodniowych plenerze uczestniczyło 29 słuchaczy, którzy pod okiem instruktorów – Łukasza Gila (malarstwo) i Zbigniewa Świecy (fotografia), posiadających przygotowanie merytoryczne i pedagogiczne, doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć warsztatowych i plenerowych. Pobyt w Kazimierzu był także okazją do malowania i fotografowania nie tylko miejscowych zabytków – Kościoła Farnego, kamienic braci Przybyłów, Synagogi, Kościoła św. Anny, Kazimierzowskiego Zamku, kamienicy Celejowskiej czy słynnych lessowych wąwozów otaczających miasto. Po drodze odwiedzili zabytkowe Sanktuarium Maryjne i Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Wizyta w tej placówce była szczególnie przydatna fotoamatorom. Na miejscu mogli zobaczyć kilkaset aparatów fotograficznych, dziś w dobie fotografii cyfrowej niezwykle rzadko spotykanych, zapoznać się z ich historią, technikami fotografowania, sposobami archiwizowania i prezentowania zdjęć.
    Wdzięcznymi obiektami do fotografowania i malowania były także częściowo odrestaurowane ruiny zamku w Janowcu i piękny pałac,w którym mieści się Muzeum Czartoryskich, a także park krajobrazowy w pobliskich Puławach.
    Na zakończenie pięciodniowego pobytu w Kazimierzu odbył się zaimprowizowany wernisaż prac malarskich wykonanych podczas pleneru. Fotoamatorzy zaś zaprezentują swoje najlepsze zdjęcia na wystawie, którą zamierzają zorganizować po powrocie.
    Plener malarsko-fotograficzny został dofinansowany w ramach projektu „Świadomi włączeni w życie społeczne“ ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej“, którego koordynatorem była Elżbieta Nowicka.

Reklama

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz