Kazimierz Dolny nad Wisłą nazywany „perłą polskiej architektury renesansowej“ to ulubione miejsce spotkań malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, aktorów, muzyków, filmowców. Latem na tamtejszym Rynku aż roi się od znanych twarzy i setek turystów, których przyciąga niepowtarzalny klimat tego pełnego zabytków miasteczka. Dlatego właśnie tę miejscowość, wybrali sobie na wakacyjny plener członkowie sekcji malarskiej i fotograficznej Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W pięciodniowych plenerze uczestniczyło 29 słuchaczy, którzy pod okiem instruktorów – Łukasza Gila (malarstwo) i Zbigniewa Świecy (fotografia), posiadających przygotowanie merytoryczne i pedagogiczne, doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć warsztatowych i plenerowych. Pobyt w Kazimierzu był także okazją do malowania i fotografowania nie tylko miejscowych zabytków – Kościoła Farnego, kamienic braci Przybyłów, Synagogi, Kościoła św. Anny, Kazimierzowskiego Zamku, kamienicy Celejowskiej czy słynnych lessowych wąwozów otaczających miasto. Po drodze odwiedzili zabytkowe Sanktuarium Maryjne i Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Wizyta w tej placówce była szczególnie przydatna fotoamatorom. Na miejscu mogli zobaczyć kilkaset aparatów fotograficznych, dziś w dobie fotografii cyfrowej niezwykle rzadko spotykanych, zapoznać się z ich historią, technikami fotografowania, sposobami archiwizowania i prezentowania zdjęć.
Wdzięcznymi obiektami do fotografowania i malowania były także częściowo odrestaurowane ruiny zamku w Janowcu i piękny pałac,w którym mieści się Muzeum Czartoryskich, a także park krajobrazowy w pobliskich Puławach.
Na zakończenie pięciodniowego pobytu w Kazimierzu odbył się zaimprowizowany wernisaż prac malarskich wykonanych podczas pleneru. Fotoamatorzy zaś zaprezentują swoje najlepsze zdjęcia na wystawie, którą zamierzają zorganizować po powrocie.
Plener malarsko-fotograficzny został dofinansowany w ramach projektu „Świadomi włączeni w życie społeczne“ ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej“, którego koordynatorem była Elżbieta Nowicka.
Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz
[Not a valid template]