Jubileuszowa msza święta w Kościele Farnym

     „Matko coś u wód Wisłoka stanęła, z Krakowa większą część kraju minęła. W łańcuckiej Farze cudownie zjawiona, bądź od nas wszystkich mile pozdrowiona“. Ta piękna pieśń na cześć Matki Bożej Szkaplerznej jest w każdy czwartek śpiewana podczas nowenny ku jej czci w Kościele Farnym św. Stanisława-Biskupa.

Reklama

     20 września 1992 roku ks. bp Ignacy Tokarczuk, ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej, podczas uroczystości na łańcuckim Rynku z udziałem kilku tysięcy wiernych, nałożył złote korony na skronie Maryi i Jezusa, poświęcone wcześniej przez papieża Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymki do Rzeszowa. W ten sposób spełniły się marzenia nieżyjącego już ks. prob. Michała Kochmana i ówczesnego ks. prob., obecnego seniora Władysława Kenara, by słynący łaskami i otaczany kultem cudowny wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej został uroczyście koronowany.
      W 25 rocznicę tego doniosłego wydarzenia, za sprawą obecnego proboszcza parafii ks. prałata Tadeusza Kocóra, jubileuszowi koronacji cudownego wizerunku MB Szkaplerznej nadano szczególną oprawę. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy była dzisiejsza uroczysta msza święta w kościele Farnym, poprzedzona trzydniowym triduum modlitewnym i sympozjum naukowym w sali balowej Muzeum-Zamku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski.
      W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa podkarpackiego, gospodarze miasta i powiatu, duchowni i siostry zakonne oraz licznie zebrani parafianie. W specjalnej modlitwie przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej ks. prob. T. Kocór zawierzył jej opiece parafię i mieszkańców miasta.
      Liturgię uświetnił koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru Łańcuckiej Fary.

Tekst i fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz