Muzeum-Zamek w Łańcucie realizuje projekt za ponad 41 mln zł

 

     W Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się wczoraj konferencja prasowa. Dziennikarzy prasy, radia i telewizji zapoznano z aktualnie realizowanym projektem pn.: „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)“. Jest to zintegrowany projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama

     O szczegółowym zakresie prac remontowo-konserwatorskich mówili podczas konferencji, którą prowadziła Joanna Garbulińska-Charchut – specjalista ds. marketingu i komunikacji, dyrektor Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz, jego zastępca Grażyna Ulma i Jacek Lisowski kierownik inżyniera kontraktu. Łączny budżet projektu wynosi ponad 41 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to kwota ponad 28 mln zł. Pozostałą część stanowią środki Samorządu Województwa Podkarpackiego – ponad 5 mln zł i środki własne Muzeum – prawie 7.5 mln zł.

     Prace remontowo-konserwatorskie – jak powiedział dyrektor Wojtowicz potrwają ponad 2 lata. Z realizacją projektu Muzeum musi się uporać do końca 2019 roku. Aktualnie porządkowana jest gospodarka wodno-ściekowa. Prowadzone są już także roboty na dziedzińcu wewnętrznym Zamku. Równocześnie trwa postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawców poszczególnych zadań. Tych zadań jest dużo. Najważniejsze to m. in: konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej, zabezpieczenie nadwątlonych murów fortyfikacji i głównego mostu prowadzącego do zamku od strony zachodniej, remont parkowych alejek, które otrzymają nową nawierzchnię żwirową, przebudowa budynków portierni – starej kordegardy, uzupełnienie zniszczonych elementów ogrodzenia i małej architektury. Ponadto na terenie parku zainstalowany zostanie monitoring. Będzie także dostępna sieć wi-fi. Dzięki zachowanej dokumentacji i przedwojennym fotografiom, odtworzone zostaną i udostępnione zwiedzającym luksusowe Łaźnie Rzymskie, znajdujące się w piwnicach pod pomieszczeniami parterowej części Zamku.

    Obecny projekt to kontynuacja wcześniejszych, dzięki którym wyremontowane zostały m. in.: wnętrza II piętra, które aktualnie są chętnie odwiedzane przez turystów oraz kilka reprezentacyjnych sal I piętra.

(k)

Fot. A.Kunysz

[Not a valid template]

Post Author: Adam Kunysz