Zakończyły się Łańcuckie Wieczory Muzyki

 

     Tegoroczne Łańcuckie Dni Muzyki przeszły już do historii. Organizatorami tej prestiżowej,  jesiennej imprezy muzycznej byli: Miejski Dom Kultury i Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne, wspierani przez burmistrza miasta Stanisława Gwizdaka i proboszczów Parafii Farnej św. Stanisława Biskupa – Tadeusza Kocóra i św. Józefa na Podzwierzyńcu – Alojzego Szweda. O odpowiedni poziom koncertów i dobór repertuaru zadbał Jan Szydło – dyrektor artystyczny Wieczorów, któremu udało się zaprosić do Łańcuta znakomitych wykonawców, zaś o przybliżenie słuchaczom ich sylwetek i informacji o kompozytorach i wykonywanych utworach, postarał się prowadzący je – Krzysztof Szczepaniak.

Reklama

     W pięciu wieczornych koncertach wzięło udział dziesięciu  światowej sławy instrumentalistów i wokalistów. W inaugurującym Wieczory koncercie, który odbył się w Kościele św. Józefa na Podzwierzyńcu wystąpiła Ewa Bąk (organy) i Marcin Ciszewski (kontratenor).  W minioną sobotę,  w koncercie zamykającym muzyczne spotkania, usłyszeliśmy parę doskonałych muzyków – Georgija Agratinę, który dał popis wirtuozerskiej gry na fletni pana, cymbałach i talince oraz towarzyszącego mu organistę – Roberta Grudnia.

     Pochodzący z Mołdawii Georgij Agratina to światowej sławy multiinstrumentalista, dyrygent i kompozytor. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertuje w całej Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych , radiowych i telewizyjnych. Jest jednym z dwóch w Europie wirtuozów gry na fletni pana, a także światowym autorytetem w grze na cymbałach węgierskich. Występował m in.:  z Małgorzatą Walewską, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką i wieloma znakomitymi orkiestrami.

     Robert Grudzień – kompozytor, organista, pianista i klawesynista., absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule fur Musik w Dusseldorfie. Jest dyrektorem artystycznym Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską, producentem prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Za swą działalność artystyczną i charytatywną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W ramach projektu Chopin 2010 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  zrealizował kilka koncertów i spektakli z Jerzym Zelnikiem, Krzysztofem Kolbergerem, Małgorzatą Walewską i Markiem Torzewskim. W ub. roku skomponował oratorium w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

     Ta znakomita para wykonawców sobotniego koncertu wykonała utwory własne oraz znanych kompozytorów Nezawi Baćko, Jana z Lublina, Tomasso Albinoni, Wojciecha Kilara i Franciszka Schuberta. Brawurowo wykonane utwory – Polonez z filmu „Pan Tadeusz” i Ave Maria wzbudziły szczególne uznanie zgromadzonych w kościele Farnym słuchaczy, którzy nagrodzili muzyków rzęsistymi brawami.

(a.k.)

Fot. Adam Kunysz

 

[Not a valid template]

Post Author: Adam Kunysz