Muzyczna podróż przez „Cztery pory roku”

 

     Wczoraj w auli imienia Zenona Brzewskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie zabrzmiała piękna muzyka. W wykonaniu tria nauczycieli PSM – Reginy Szlachty (skrzypce), Anny Naściszewskiej (wiolonczela) i Jolanty Filar-Choińskiej (fortepian) usłyszeliśmy utwór Astora Piazzoli „Cztery pory roku”.

Reklama

     Pomysł utworzenia w szkole kameralnego, trzyosobowego zespołu zrodził się w głowie Jolanty Filar-Choińskiej. Po kilku miesiącach przygotowań i wielu próbach, zapadła decyzja zaprezentowania się przed publicznością. I trzeba przyznać, że debiut wypadł znakomicie, a recenzentami byli uczestniczący w koncercie nauczyciele i uczniowie PSM.Wykonawczynie koncertu to – jak powiedziała przedstawiając je prowadząca Mirosława Wojturska – trzy osobowości artystyczne.

     Skrzypaczka Regina Szlachta jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wybitnego pedagoga – Teresy Głąbówny. Współpracuje z Tarnowską Orkiestrą Kameralną, a od roku 2015 z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Na co dzień kształci młodych skrzypków w szkołach muzycznych m. in. w Łańcucie i Dębicy.

     Anna Naściszewska – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Już w czasie studiów koncertowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Jest koncertmistrzem sekcji wiolonczeli Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Z muzykami Filharmonii tworzy Zespół Arso Ensemble występując na licznych festiwalach muzycznych. Ma na swoim koncie także nagranie płytowe 6 sonat na smyczki G. Rossiniego.

     Jolanta Filar-Choińska – pianistka, swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej i st. w Łańcucie w klasie dra Jarosława Pelca i kontynuowała ją w Liceum Muzycznym w Rzeszowie, a następnie w Akademii Muzycznej w Łodzi, na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej. Obecnie jest nauczycielem w klasie fortepianu PSM I st. i prezesem Łańcuckiego Towarzystwa Muzycznego.

(a.k.)

Fot. Adam Kunysz

 

[Not a valid template]

Post Author: Adam Kunysz