Niezwykła wystawa u Potockich

 

     Od dzisiaj turyści odwiedzający Muzeum-Zamek w Łańcucie mają dodatkową atrakcję. W kilku najbardziej reprezentacyjnych wnętrzach I piętra magnackiej rezydencji, m. in. w Sali Balowej, Teatrzyku, Korytarzu Białym, Sypialni,  prezentowane są rekonstrukcje historycznych strojów z XVII wieku, które noszone były przez króla Jana III Sobieskiego, jego żonę, córki i synów oraz osoby przebywające na królewskim dworze.

Reklama

     Wczoraj w Sali Balowej dyrektor Muzeum Wit Karol Wojtowicz, w towarzystwie Marii Zielińskiej – kustosza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – skąd trafiły do Łańcuta piękne eksponaty – dokonał oficjalnego otwarcia tej niezwykłej wystawy, na którą składa się 10 kostiumów damskich i męskich, pieczołowicie zrekonstruowanych i ręcznie uszytych na podstawie zachowanych portretów z tamtej epoki, przez uczestników konkursu pod nazwą „Ubiory na dworze króla Jana III Sobieskiego”, zorganizowanego przez Muzeum w Wilanowie.

     O szczegółach kilkumiesięcznych żmudnych prac związanych z rekonstrukcją poszczególnych strojów, poczynając od doboru odpowiednich tkanin i różnego rodzaju dodatków, mówiła podczas ich prezentacji Elżbieta Dunin-Wąsowicz – rekonstruktor historyczny.

     Wystawa w łańcuckim Muzeum będzie czynna do 20 listopada. Turyści, którzy zakupią bilet uprawniający do wejścia na ekspozycję wnętrz I piętra, będą mogli zobaczyć wystawę niejako przy okazji, zwiedzając poszczególne wnętrza, zaś osoby które zechcą obejrzeć samą wystawę (bez zwiedzania Zamku) powinny nabyć bilet w cenie 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (bilet ulgowy). W tym celu Muzeum-Zamek w Łańcucie prosi o kontakt z Działem Edukacji Muzealnej (tel.: 17 225 20 08, wewnętrzny 129 i 139).

Tekst i zdjęcia. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz