Wieczór austriacki w Sali Balowej

 

     Te koncerty organizowane przez dyrekcję Muzeum-Zamku w Łańcucie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że wejściówki na nie są niemal rozchwytywane. Kolejny, trzeci już koncert z cyklu Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych, zgromadził w miniony piątek, 27 października, komplet słuchaczy. Ci, którzy przyszli nie żałowali, bo tym razem organizatorzy zafundowali melomanom blisko dwie godziny prawdziwej uczty muzycznej, w wykonaniu znakomitej Orkiestry Straussowskiej „Obligato” i jej solistki, uroczej sopranistki Yuliyi Ponomar.

Reklama

     Orkiestra „Obligato” powstała w 1992 roku w Krakowie. Jej założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Jerzy Sobeńko, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, zdobywca wielu głównych nagród na międzynarodowych festiwalach twórczości sakralnej „Sacrosong”. Prowadzoną przez niego orkiestrę tworzy grupa wybitnych muzyków, którzy w mistrzowski sposób interpretują utwory wiedeńskich kompozytorów.

     Podczas piątkowego koncertu usłyszeliśmy m. in. znane walce, polki, tanga, muzykę węgierską, włoską – jednym słowem wszystko to co najlepiej wpada w ucho słuchaczom. Solowe partie zaśpiewała z orkiestrą Yuliya Ponomar, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Narodowej Akademii Muzycznej na Ukrainie, laureatka licznych konkursów, mająca za sobą wiele koncertów w Polsce i na Ukrainie.

    Zgromadzona w Sali Balowej publiczność nagrodziła muzyków i solistkę gromkimi brawami i owacją na stojąco, domagając się bisów, które oczywiście zostały przez wykonawców uwzględnione.

     – Cieszymy się, że organizowane przez nas koncerty są tak życzliwie przyjmowane przez mieszkańców Łańcuta i licznych gości, którzy do nas przyjeżdżają – powiedziała po zakończeniu występu Orkiestry kierownik Działu Edukacji Muzealnej – kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek. – To już trzeci koncert. Po wieczorze hiszpańskim i norweskim, zaproponowaliśmy słuchaczom spotkanie z muzyką i kulturą austriacką. W planach mamy kolejne, o których na razie nie chciałabym mówić. Myślę, że będą one równie atrakcyjne dla melomanów – dodaje kustosz.

     Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne są organizowane przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz z edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz