Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało kolejną pozytywną decyzję w sprawie dofinansowania dużego projektu z zakresu prac remontowo-konserwatorsko-budowlanych. Decyzję o dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 22 088 235,43 zł podjął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Wartość inwestycji to 31 954 823,53 zł.
Projekt nosi nazwę: „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II, III, IV, VII”, złożonego w ramach procedury konkursowej do VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Jego realizacja umożliwi przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich i budowlanych w budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni. Dzięki temu Muzeum-Zamek w Łańcucie zyska nowe przestrzenie ekspozycyjne i edukacyjne, w których będą realizowane zajęcia o tematyce związanej z szeroko rozumianą tradycją i kulturą. Na parterze Oranżerii powstanie m.in. słownik terminologiczny sztuk pięknych dla osób niewidzących i niedowidzących, a także słownik terminologiczny poświęcony sztuce ogrodowej. Atrakcją będzie również umieszczenie tam atrapy balonu, nawiązującego do wyczynu Jana Potockiego – pierwszego Polaka, który z Blanchardem – znanym francuskim aeronautą, w końcu XVIII w. latał takim statkiem powietrznym nad Polami Mokotowskimi. Zwiedzający po wejściu do gondoli, będą mogli z niej zobaczyć film animowany, imitujący lot, przygotowany na podstawie zachowanych obrazów, grafik, projektów ogrodów, przedstawiający widok łańcuckiego parku z przełomu XVIII i XIX w.
W Oranżerii turyści zobaczą również replikę zamkowego Teatru (który znajduje się na Europejskim Szlaku Teatrów Historycznych), a także inne obiekty z Trasy Bałtyckiej, Cesarskiej, Nordyckiej czy Germańskiej i innych teatrów historycznych. W korytarzu piętra Oranżerii zostanie przedstawiona historia rodzin Pileckich i Stadnickich. W trzech osobnych salach powstaną miejsca poświęcone rodowi Lubomirskich, Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej i Janowi Potockiemu, a także rodzinie Potockich. Ostatnie wnętrze będzie przeznaczone na realizację zajęć edukacyjnych. Ekspozycję wzbogacą prezentacje historyczne, zaprezentowane m.in. w formie mappingu.
W Ujeżdżalni zostaną zgromadzone wszystkie pojazdy, nie wchodzące w skład ścisłej kolekcji po Potockich, które zostały zakupione przez Muzeum po II wojnie światowej. Tu realizowane będą zajęcia związane np. z tematyką polowań, podróży, itp.
Realizacja projektu potrwa do końca 2020 r.
Źródło – Mat.prasowe