„Zamek w Łańcucie i jego potencjał na muzealnej mapie Polski”

   ...tak zatytułowana była konferencja, która wczoraj odbyła się w Sali Balowej Muzeum-Zamku. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych mediów oraz liczna grupa zaproszonych gości, m. in. starosta łańcucki Adam Krzysztoń i burmistrz miasta Stanisław Gwizdak.

Reklama

     Witając zebranych dyrektor Wit Karol Wojtowicz zaprezentował działające od 1944 roku Muzeum, które jak dowodzą przeprowadzone badania cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem, a dzięki prowadzonym w ostatnich latach na szeroką skalę pracom remontowo-konserwatorskim, liczba turystów odwiedzających tę piękną magnacką rezydencję stale rośnie. W tym roku zamkowe komnaty i pozostałe obiekty muzealnego kompleksu odwiedziło już 430 tys. osób, a z badań wynika że aż 70 procent chciałoby je odwiedzić ponownie. W ostatnich dziesięciu latach Muzeum zrealizowało zadania w zakresie remontów, konserwacji i inwestycji na łączną kwotę ponad 70 mln złotych.

     Szczegółowe wyniki badań dotyczących potencjału wizerunkowego łańcuckiego Muzeum-Zamku, przedstawili zebranym dr hab. Dariusz Tworzydło – prezes Zarządu i Przemysław Szuba – zastępca kierownika Działu Badań i Analiz Strategicznych Exacto Sp. z o. o. Z przedstawionych danych wynika, że rozpoznawalność łańcuckiego zamku jest na poziomie aż 97 proc. i znajduje się on w ścisłej czołówce polskich muzeów. Nic dziwnego, że co trzecia osoba przyjeżdżająca na Podkarpacie stara się w swoich planach uwzględnić zwiedzanie muzealnego kompleksu.

     O kolejnych zamierzeniach remontowo-konserwatorskich, które już się rozpoczynają i potrwają aż do roku 2020, mówiła szczegółowo Grażyna Ulma – zastępca dyrektora. Pracami objęte zostaną dwa duże budynki muzealnego kompleksu – Oranżeria i Ujeżdżalnia. W pomieszczeniach Oranżerii, gdzie do tej pory znajduje się Ogród Zimowy, urządzone zostanie Centrum Edukacji Tradycji. Będzie tam można zobaczyć jak wyglądało życie dawnych właścicieli zamku – Pileckich, Lubomirskich i Potockich. Odtworzony zostanie pokój księżnej marszałkowej Lubomirskiej i jej zięcia Jana Potockiego oraz replika zamkowego teatru. Zwiedzający będą mogli wejść do gondoli miniaturowej repliki balonu, którym latał ten sławny podróżnik i pierwszy polski aeronauta.

     W oddalonej o kilkaset metrów od zamku Ujeżdżalni wyeksponowane zostaną pojazdy zaprzęgowe, które Muzeum zakupiło po wojnie w celu uzupełnienia kolekcji powozów zgromadzonych przez rodzinę Potockich. Będą tam organizowane zajęcia dydaktyczne na temat polowań, podróży itp.

     Na realizację tych przedsięwzięć Muzeum otrzyma dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 22 088 235,43 zł. Wartość inwestycji to 31 954 823,53 zł.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

[Not a valid template]

 

Post Author: Adam Kunysz