XVIII-wieczne woluminy powrócą do zamkowej Biblioteki w Łańcucie

     Po 73 latach do zamkowej Biblioteki powróci ośmiotomowe dzieło Louisa-Pierre’a Anquetil pt. „Ouvres Historiques”. Stanie się tak dzięki nowojorskiej Fundacji Rodziny Blochów, która odkryła i nabyła publikację wywiezioną z Łańcuta w 1944 r.

Reklama

     We wtorek 28 listopada 2017 r. mecenas Przemysław J. Bloch – prezes Fundacji Rodziny Blochów przekazał na ręce Stałego Przedstawiciela RP w ONZ, Bogusława Winida cenny dar dla zamkowej Biblioteki. Fundacja Rodziny Blochów aktywnie wspiera łańcuckie Muzeum w zabiegach o restytucję dzieł pochodzących z zamkowej Biblioteki, rozproszonych podczas drugiej wojny światowej. Dzieło wydane w Paryżu w latach 1791-1793.

     Jak zaznaczył dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz – „Mecenas Bloch kolejny raz zaopatruje nas w pozycje utracone o dużej wartości historycznej. Dzięki Fundacji Rodziny Blochów oznacza to powrót tych książek do domu, czyli do miejsca w którym się znajdowały. Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ z chwilą wyjazdu właściciela i ewakuowania przez niego licznych dzieł sztuki, kolekcja łańcucka stała się o wiele uboższa”. W 1944 r. ostatni ordynat Alfred Potocki – jak sam wspominał w pamiętnikach – przed ostatecznym opuszczeniem Łańcuta, wysłał wcześniej za granicę ok. 600 skrzyń z licznymi dziełami sztuki.

     Praca francuskiego historyka to kolejna publikacja, którą w ostatnim okresie Fundacja odnalazła i pozyskała dla zamkowej Biblioteki. Wcześniej były to książki: „Description de la ville de Milan et de ses environs” – dzieło wydane w Mediolanie w 1844 r. oraz praca autorstwa Francois-Thomas Delbare „Histoire des Ministres Favoris”, opublikowana w Paryżu w 1820 r. O ich pochodzeniu świadczą znaki proweniencyjne: ekslibris, pieczęć własnościowa oraz nalepka inwentarzowa.

     „Jesteśmy wdzięczni panu mecenasowi Przemysławowi J. Blochowi za nieocenioną pomoc i działanie, umożliwiające odzyskanie cennych książek. Dziękujemy Darczyńcy za hojny gest – decyzja o przekazaniu wydawnictw do zamkowej Biblioteki zasługuje na najwyższe uznanie” – dodał dyrektor.

Joanna Garbulińska-Charchut

Zdjęcia ze strony: www.nowyjorkonz.msz.gov.pl/pl

 

[Not a valid template]

ze strony: www.nowyjorkonz.msz.gov.pl/pl

 

Post Author: Adam Kunysz