Profesor Szewach Weiss odwiedził Muzeum w Markowej

 

     4 grudnia, w 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”  Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej odwiedził Szewach Weiss, profesor akademicki, wieloletni prezes Rady Yad Vashem, były ambasador Izraela w RP.

Reklama

Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum było dla profesora wzruszającym przeżyciem – okres Zagłady przetrwał on dzięki Polakom i Ukraińcom.

Druga część wizyty to otwarte i bezpośrednie spotkanie ze słuchaczami i mediami. W wystąpieniu, płynnie przechodzącym w swobodną dyskusję, Szewach Weiss zawarł wiele trafnych uwag i wskazówek dotyczących realiów Holokaustu w okupowanej Polsce, postaw ludzkich, roli Sprawiedliwych, a także formy, jaką należna bohaterom pamięć powinna przyjmować.

Szewach Weiss to izraelski polityk, poseł do Knesetu w latach 1981-1999 oraz jego przewodniczący w latach 1991-1996. Od 2000 r. Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2001-2003 Ambasador Izraela w Polsce. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Profesor nauk politycznych i wykładowca takich przedmiotów jak historia i polityka Izraela.

    Prof. Szewach Weiss jest też gorącym orędownikiem dialogu polsko-izraelskiego oraz inicjatorem wielu przedsięwzięć mających na celu zbliżenie dwóch kultur: polskiej i żydowskiej.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów
podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej

 

 

Post Author: Adam Kunysz