II Łańcucki Orszak Trzech Króli

    W ponad czterdziestu miejscowościach  Podkarpacia odbyły się dzisiaj  w dniu święta Objawienia Pańskiego tradycyjne orszaki Trzech Króli. W Łańcucie już po raz drugi, tym razem z trzech kościołów: św. Michała Archanioła, Chrystusa Króla i św. Józefa na Podzwierzyńcu wyruszyły barwne, rozśpiewane orszaki, by spotkać się na Rynku, gdzie na scenie obok choinki wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły prezentując tradycyjne kolędy.

Reklama

     Orszaki prowadzili królowie: orszak żółty – król Kacper niosący złoto (parafia pw. Chrystusa Króla), czerwony – król Melchior niosący mirrę (parafia św. Michała Archanioła), zielony – król Baltazar (parafia św. Józefa). Do poszczególnych orszaków w czasie przemarszu dołączali mieszkańcy śródmieścia z parafii Farnej św. Stanisława.

     Zgodnie z tradycją trzej królowie dotarli do znajdującej się na scenie skromnej, ubogiej stajenki, gdzie złożyli symboliczne dary i oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Zebrani na Rynku uczestnicy orszaku mieli okazję obejrzeć tradycyjne jasełka, wystawione przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3, a na zakończenie uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz