Chasydzi w obiektywie Edwarda Sońskiego – wystawa w MBP

     W ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, którym patronuje marszałek woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl, wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie otwarta została wystawa fotografii zatytułowana „Chasydzi w obiektywie Edwarda Sońskiego”.

Reklama

     Autor zdjęć  jest instruktorem fotografii w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, gdzie prowadzi zajęcia  Foto Klubu zrzeszającego młodych miłośników fotografii. Edward Soński wielokrotnie publikował swoje fotografie w czasopismach fotograficznych, w prasie lokalnej i na portalach internetowych. Brał udział w kilkunastu wystawach fotograficznych indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą . Niedawno ukazał się jego album w wersji polsko-angielskiej zatytułowany „Łańcut w obiektywie Edwarda Sońskiego”.

     Na wernisaż do MBP przybyli miłośnicy fotografii skupieni w łańcuckim Foto-Klubie, młodzież szkolna, nauczyciele, a także przedstawiciele miejscowych władz i zaproszeni goście, m. in.: burmistrz miasta Stanisław Gwizdak, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Grzegorz Paczocha,  kustosz i opiekun łańcuckiej Synagogi Mirosław Kędzior i Henryk Wujec – działacz społeczny i opozycyjny, jeden z założycieli „Solidarności”.

     Otwarcie wystawy na której znalazło się ponad czterdzieści czarno-białych portretów chasydów, a także zdjęcia żydowskich kirkutów z Podkarpacia, poprzedził multimedialny pokaz zdjęć wykonanych przez autora w czasie corocznych obchodów rocznicy śmierci cadyka Elimenecha Weissbluma w Leżajsku, na które zjeżdżają się Żydzi z całego świata.

     Podczas wernisażu wręczone zostały także nagrody zwycięskim drużynom, które brały udział w grze miejskiej „Na szlaku wspomnień – łańcuccy Żydzi”.

Tekst i fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz