Profesor Jan Marszał – Honorowym Obywatelem Łańcuta

     Wybitny nauczyciel matematyki I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza profesor Jan Marszał został Honorowym Obywatelem Łańcuta. Decyzję o nadaniu tego zaszczytnego tytułu  podjęła na sesji w listopadzie minionego roku Rada Miasta. Autorką projektu obywatelskiego w tej sprawie była Jadwiga Kuźniar – radna miejska, uczennica prof. Marszała , absolwentka I LO.

Reklama

     Jan Marszał urodził się w 1906 roku. Studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Tam też podjął pracę, a następnie wyjechał do Rybnika, gdzie uczył w tamtejszym gimnazjum. W czasie II wojny światowej aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu w powiecie łańcuckim. Po wojnie rozpoczął pracę w  Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora szkoły.  Zmarł 13 listopada 1980 roku  w swojej szkole podczas pełnienia obowiązków zawodowych. Wychował wielu wybitnych matematyków, którzy są dzisiaj  profesorami na wyższych uczelniach w kraju i za granicą.

     Dla uczczenia pamięci  wybitnego nauczyciela od wielu lat w łańcuckim I Liceum organizowany jest Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała, w którym biorą udział  młodzi utalentowani matematycy ze szkół średnich Podkarpacia. W miniony piątek w auli szkolnej odbyło się uroczyste zakończenie XXXIII Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała. Najlepsi młodzi matematycy otrzymali dyplomy i nagrody. 

(a.k.)

Fot. Edward Soński

 

Post Author: Adam Kunysz