Sympozjum “Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi – świadkowie wiary”

      W dniach 21–22 marca 2018 r. w Markowej i Przemyślu, odbyło się sympozjum „Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi – świadkowie wiary”, poświęcone pamięci bohaterskiej rodziny z Podkarpacia, która podczas II wojny światowej ratowała swych żydowskich sąsiadów. Współorganizatorem drugiego dnia sympozjum był Instytut Pamięci Narodowej.

Reklama

     Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty na grobie Ulmów. Wspólnie modlili się też o ich beatyfikację. W tej intencji w Markowej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala. Homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

     Przed nabożeństwem i w trakcie Mszy św. wystąpił zespół Soul z Sanoka.

     Podczas pierwszego dnia sympozjum w Markowej postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda opowiadał o trwającym procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. Ks. Burda przygotowuje właśnie w Rzymie najważniejszy dokument – positio – czyli opracowanie naukowe dotyczącego życia i heroiczności śmierci Ulmów w imię miłości Boga i drugiego człowieka.

     Gościem seminarium była także Maria Elżbieta Szulikowska, autorka najnowszej książki o rodzinie Ulmów, zatytułowanej „Markowskie bociany”.

     Drugi dzień sympozjum w Przemyślu rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala. Po nabożeństwie w auli Instytutu Teologicznego odbyły się prelekcje historyków.

     Dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, mówił o motywach, które przyświecały rodzinie Ulmów, aby przyjąć do swojego domu Żydów pomimo towarzyszącego ryzyka. Prof. Bogdan Musiał (IPN) wygłosił wykład „Żandarmeria niemiecka w służbie ideologii narodowo-socjalistycznej”, dr Marcin Przegiętka (IPN), mówił o „Ideologii narodowo-socjalistycznej w szkoleniu niemieckiej policji porządkowej w Generalnym Gubernatorstwie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków antypolskich i antykatolickich)”. Prelekcję „Polnische Polizei jako element realizacji niemieckiej polityki okupacyjnej w Generalnym Gubernatorstwie” przedstawił dr Tomasz Domański.

Źródło: (IPN)

Fot.Sławek Kasper (IPN)

                                                                                                                                                                                      

Post Author: Adam Kunysz