Muzyką i śpiewem oddali hołd świętemu Janowi Pawłowi II

                                 

     Te koncerty, które od trzynastu lat odbywają się każdego roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II w Sali Balowej łańcuckiego Muzeum-Zamku, są dla ich uczestników prawdziwą ucztą muzyczną i duchową.

Reklama

      Nie inaczej było wczoraj, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych,  gdy podczas kolejnego, trzynastego już papieskiego koncertu Orkiestry i Chóru „Nicolaus” z Kraczkowej pod dyrekcją maestro Zdzisława Magonia na widowni zasiadł komplet słuchaczy.

     Na koncert przybyli m. in.: ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski, sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1996–2007, poseł na Sejm RP –  Kazimierz Gołojuch, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Kraczkowej –  Mieczysław Bizior,  starosta łańcucki –  Adam Krzysztoń i dyrektor Muzeum-Zamku – Wit Karol Wojtowicz, których powitała prowadząca – Danuta Magoń-Opalińska.

      W tym roku muzycy i śpiewacy z Kraczkowej zaprezentowali utwory pochodzące z jasnogórskich archiwów, które trafiły do nich dzięki życzliwości O. Nikodema Kilnara –  Prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.  Zespół wykonał  utwory: Graduale. “Alleluja. Juravit Dominus” oraz Offertorium  “Quoniam in me speravi”. Zwieńczeniem wczorajszego koncertu, zorganizowanego przez Towarzystwo Muzyczne w Kraczkowej,  Muzeum-Zamek w Łańcucie i Centrum Kultury Gminy Łańcut, była wspaniale zagrana i zaśpiewana  uroczysta  msza B-dur  Józefa Elsnera.

     Z orkiestrą i chórem wystąpili soliści: Izabela Łukasik – sopran, Natalia Darkowska- mezzosopran, Artur Nycz – tenor i Paweł Michalczuk – bas.

     Wczorajszy koncert, w trzynastą rocznicę śmierci naszego ukochanego papieża, świętego Jana Pawła II, był hołdem  złożonym przez muzyków i śpiewaków  wielkiemu Polakowi. Przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia trwały prawie cztery miesiące – powiedział dziękując przybyłym gościom i słuchaczom za tak entuzjastyczne przyjęcie – dyrygent Zdzisław Magoń.

     Na zakończenie zebrani w Sali Balowej wraz z chórem i solistami „Nicolausa”  odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń św. Jana Pawła II.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz