Muzeum-Zamek zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki

     W sobotę 21 kwietnia w samo południe Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki. To ogólnopolskie wydarzenie, skłaniające do świadomego obcowania z obiektami.

Reklama

     Godzinna akcja polega na zachęceniu turystów do wnikliwego obejrzenia pięciu eksponatów, zaproponowanych przez dane muzeum. Dlaczego tylko pięciu? Według badań muzealni turyści statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że goście muzeów chcąc obejrzeć wszystkie obiekty, które się w nich znajdują, oglądają je z mniejszym skupieniem i w efekcie nie zapamiętują tego, co właśnie obejrzeli. Dzień Wolnej Sztuki chce pokazać, że można inaczej.

     Wydarzenie ma na celu także uzmysłowienie uczestnikom, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania wystaw i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

     W tym roku łańcuckie Muzeum zachęcać będzie do zatrzymania się przy następujących eksponatach:

  • nieokreślony malarz, Stanisław Lubomirski, poł XVII w.,
  • para waz z monogramem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, porcelana Korzec, 1790-1796,
  • nieokreślony malarz, Roman Sanguszko, poł. XIX w.,
  • F.X. Winterhalter, Katarzyna z Branickich Potocka, po 1854 r.,
  • Kazimierz Pochwalski, Andrzej Potocki, 1913.

     Przy każdym z dzieł będą czekali pracownicy, którzy opowiedzą  nie tylko o samych eksponatach, ale także pomogą odnaleźć nić łączącą te z pozoru odmienne przedmioty czy zachęcą do rozmowy na ich temat. Dzień Wolnej Sztuki jest skierowany również do osób, które znają prezentowane obiekty, ale chcą spojrzeć na nie z innej perspektywy.

     Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 1 zł, Wejściówki będzie można nabyć w zamkowej Sieni w dniu wydarzenia.

     Akcja odbywa się od 2011 r. Łańcuckie Muzeum jest jedną z 89 placówek, biorących udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia

Fot. A.Kunysz

info: Muzeum-Zamek

 

 

Post Author: Adam Kunysz