Zabytkowe piękno – odkryj inne oblicze Łańcuta

    W dniach 11-13 maja br. Muzeum-Zamek w Łańcucie w szczególny sposób zaprasza do poznania bogatej historii Łańcuta. W ramach piątej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) – wydarzenia prezentującego projekty zrealizowane dzięki funduszom europejskim – w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, będzie można bezpłatnie obejrzeć wybrane ekspozycje Muzeum.

Reklama

    11 maja od godz. 10:00 do 18:00 Muzeum bezpłatnie udostępni zwiedzającym ekspozycję Storczykarni. To jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Polsce, gdzie lato trwa przez cały rok. Turyści będą mogli obejrzeć różnorodne storczyki – naziemne, rosnące na skałach, nadrzewne (te ostatnie mogą przyswajać wodę z atmosfery).

   Tego samego dnia Muzeum zaprasza również do bezpłatnego obejrzenia ekspozycji Działu Historii Miasta i Regionu oraz 10 Pułku Strzelców Konnych, znajdujących się w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego (wejście od ul. Zamkowej). Od godz. 8:00 do 16:00 zwiedzający będą mogli poznać bliżej dzieje Łańcuta. Wśród wojskowych eksponatów zgromadzonych na wystawie, będzie można zobaczyć m.in.: skórzaną kurtkę oraz niemiecki hełm z 1916 r., używany przez żołnierzy 10 Brygady Maczka, naturalnej wielkości figurę konia wraz z podręcznym wyposażeniem ułana, czy oryginalną lancę polskiego kawalerzysty.

   W części poświęconej dziejom miasta i regionu turyści zobaczą m.in. gabinet Stanisława Gepnera – oficera i dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie, a także współtwórcy Muzeum Wojska w Warszawie (obecnie Muzeum Wojska Polskiego). Goście Dni Otwartych Funduszy Europejskich obejrzą również wystrój wnętrza należącego do Konstantego Denielewicza – najbogatszego mieszkańca Łańcuta. Zwiedzający poznają także wygląd i wyposażenie łańcuckiego zakładu fryzjerskiego z I poł. ubiegłego wieku. Będzie można również obejrzeć elektroniczne zbiory starych łańcuckich fotografii z XIX i XX w.

   Ekspozycję Działu Historii Miasta i Regionu oraz 10 Pułku Strzelców Konnych będzie można obejrzeć także w weekend 12 i 13 maja, od godz. 12:00 do 17:00.

    Ponadto w ramach DOFE Muzeum zaprasza na specjalne, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji dawnego Kasyna Urzędniczego z przewodnikiem. Opiekun przybliży turystom dzieje miasta i regionu w piątek o godz.: 10:00, 12:00, 14:00 oraz w niedzielę o godz. 13:00 i 16:00. Czas zwiedzania z przewodnikiem to ok. 45 min. W trakcie niecodziennego zwiedzania nie zabraknie ciekawostek związanych z Łańcutem. Turyści dowiedzą się np. o związkach Ignacego Łukasiewicza z miastem…

— Rewitalizacja zabytkowych budynków Storczykarni i dawnego Kasyna Urzędniczego zakończyła się w 2010 r. Realizacja prac była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

        Na wydarzenie Dni Otwarte Funduszy Europejskich nie obowiązuje rezerwacja

inf.Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. A.Kunysz

Post Author: Adam Kunysz