Jutro otwarcie Wschodniej Trasy Spacerowo-Rowerowej w Handzlówce

      Rowerem, z kijkami Nordic Walking lub po prostu piechotą będą przemieszczać się uczestnicy jutrzejszego rajdu wzdłuż nowej trasy rowerowej w Handzlówce. Organizatorzy wydarzenia, czyli samorząd wiejski oraz Centrum Kultury Gminy Łańcut zapewnili wiele atrakcji, m.in. ognisko, nagrody i porady dietetyczne.

Reklama

   Trasa została wytyczona wzdłuż dróg gminnych o niskim natężeniu ruchu, liczy 6 km i biegnie wokół najwyższego wzgórza powiatu łańcuckiego Patria. Osoby poruszające się po niej muszą być przygotowane na duży wysiłek, szczególnie na pierwszym ponad dwukilometrowym odcinku od Ośrodka Kultury na Patrię. Jak zapewniają organizatorzy warto zdecydować się na taki wysiłek, nagrodą będą punkty widokowe usytuowane na szczycie,  a później Dołach oraz Ślebodówce. – W trasę ruszamy o godz. 16:00, ze względów organizacyjnych prosimy uczestników by przyjechali pod Ośrodek Kultury przynajmniej pół godziny wcześniej – mówi Marcin Kisała z rady sołeckiej

    Punkty widokowe to także miejsca postoju dla zmęczonych turystów, obecnie składają się z ławek, stołów, koszy na śmieci i stojaków na rowery, w planach jest ich dalsza rozbudowa. Poruszanie się po trasie ułatwią oznakowania, czyli białe metalowe tabliczki z napisem „Trasa Wschodnia”.  –  W najbliższych dniach w czterech miejscach pojawią się tablice turystyczne o blisko dwóch metrach kwadratowych powierzchni z mapą sołectwa i opisem miejsc, które warto odwiedzić. Póki co mapa jest dostępna w wersji PDF, plik można pobrać ze strony handzlowka.pl – dodaje M. Kisała. Mapy z trasą będą też rozdawane w formie ulotek przed rozpoczęciem wycieczki.

    Wytyczenie trasy, zagospodarowanie punktów postoju dla turystów, wykonanie i montaż elementów małej architektury, było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym w ubiegłym roku przez samorząd wsi Handzlówka.  W ramach udziału w programie  „Nawigator – Kompleksowy Program Wspierania Rozwoju Ekonomii Społecznej” mieszkańcy Handzlówki powołali w październiku 2017 r. dwie grupy inicjatywne. Pierwsza związana z miejscową drużyną piłkarską Grom realizowała zadanie pt. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej i tworzenie elementów małej architektury jako narzędzie promocji ekonomii społecznej”. Drugą grupę stworzyli członkowie Stowarzyszenia „Razem Dla Wsi Łańcuckiej”, którzy przygotowali wniosek pt.  „Promocja idei ekonomii społecznej na terenie powiatu łańcuckiego poprzez oddolną inicjatywę realizowaną na rzecz dobra wspólnego”.  Wsparcia udzieliła również Fundacja TESCO w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”. – W sumie pozyskaliśmy blisko 20 tys. złotych na zakup materiałów, większość niezbędnych prac wykonali sami mieszkańcy, bardzo cenne było wsparcie lokalnych firm polegające na zapewnianiu środków transportu, koparko-ładowarki i narzędzi – mówi Jakub Czarnota sołtys Handzlówki. 

     Otwarcie Wschodniej Trasy nie kończy prac związanych z rozwojem tras rowerowych w Handzlówce. Oprócz wspomnianych wcześniej tablic, w najbliższych tygodniach pojawią nowe elementy małej architektury przy Trasie Zachodniej (okolice m.in. wyciągu narciarskiego), a najpóźniej jesienią br. część punktów turystycznych będzie zadaszona wiatami. 

Materiał prasowy

 

 

Post Author: Adam Kunysz