Fundacja Pro Spe z pomocą dla Gruzji

       Gruzja to piękny kraj leżący na pograniczu Europy i Azji. Urokliwe krajobrazy i niezwykle gościnna ludność sprawiają, że Gruzję coraz liczniej odwiedzają turyści. Ale obok wspaniałej  wielowiekowej kultury większość mieszkańców tego pięknego kraju żyje w biedzie, którą spotkać można nie tylko w górskich wioskach, lecz także w miastach, a wynika ona z braku  świadczeń socjalnych i niewystarczającej opieki medycznej.

Reklama

   Aby pomóc tamtejszej ludności przed dwoma laty w Rzeszowie powstała fundacja Pro Spe, której celem jest pomoc ludziom w Gruzji, szczególnie samotnym, biednym i bezdomnym, a także dzieciom, bo Pro Spe oznacza „ku nadziei”.

    – Staramy się pomagać na wszystkie możliwe sposoby mówi założyciel fundacji, zakochany w Gruzji ks. Maciej Gierula. – Nasza działalność nie byłaby możliwa bez wolontariuszy i darczyńców. Wielu z nich już tam było i jest pod ogromnym wrażeniem ludzi, do których trafia pomoc z Polski. W Abchazji była np. mieszkanka Leżajska pani Aneta Szpila. W 2017 r.  do Tbilisi z ramienia naszej fundacji wyjechało  około 50 wolontariuszy, by pomagać chorym, niepełnosprawnym i ubogim w Gruzji. Wkrótce wyjechał z Rzeszowa do stolicy Gruzji Tbilisi „tir” po brzegi wypełniony darami dla potrzebujących. Sprzęt dla niepełnosprawnych, ubrania i zabawki zanim tam dotarły, musiały pokonać niełatwą drogę 2,5 tysiąca kilometrów, przez Rosję aż do Gruzji. Przez kilka miesięcy zebraliśmy  kilkaset wózków inwalidzkich różnego typu, chodzików dla niepełnosprawnych, łóżek, materaców, ubrań i zabawek.

    Część darów przekazała grupa wolontariuszy z Niemiec, zajmująca się zbiórką używanego sprzętu rehabilitacyjnego od osób, które już go nie potrzebują.  Do naszego magazynu w Błażowej zwiozła go firma „Styropianex” z Leżajska. To już 4 transporty jakie zaoferowała nam firma przewozowa  Eugeniusza Buciora. Obecnie prowadzący firmę Paweł Bucior będąc ostatnio w Gruzji, sam miał okazję  przekonać się naocznie jak wielkie są tam potrzeby i w dalszym ciągu zadeklarował pomoc w transporcie sprzętu do tego dalekiego kraju. Dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni leżajskiej firmie za okazaną pomoc naszej Fundacji ..

     Jednak spora część to dary od ludzi z całej Polski. Wszystkie one poprzez ręce ojców Kamilianów, którzy w Tbilisi zajmują się opieką nad chorymi i niepełnosprawnymi, trafiły do potrzebujących. Cały sprzęt został rozdany niepełnosprawnym w ciągu kilku tygodni, dlatego odpowiedzią na potrzeby niepełnosprawnych w Gruzji jest kolejna zbiórka.  W dalszym ciągu prowadzimy  zbiórkę sprzętu rehabilitacyjnego, a obecnie w magazynie znajduje się około 80 łóżek szpitalnych, kilkadziesiąt wózków inwalidzkich i chodzików. Końcem maja  planujemy  kolejny transport do Gruzji. Jednak nie będzie to możliwe bez wsparcia finansowego darczyńców. Koszt całej jednej akcji to około 20 000 zł. Obejmuje on nie tylko transport sprzętu do Gruzji, ale również koszt transportu z Niemiec do Polski, a także z różnych części Europy i terenów naszego kraju oraz konserwację i naprawę, którą wykonują wolontariusze Fundacji Pro Spe – dodaje ks. Maciej.

   Poprzez lokalne media – prasę i TVP3 Rzeszów, FB, stronę internetową oraz przez bezpośrednie prośby Fundacja zbiera pieniądze na kolejne transporty. Planuje co roku wysyłać transport sprzętu rehabilitacyjnego do Gruzji. Zebranie potrzebnej kwoty poprzez małe datki nie jest łatwe. W związku z tym poszukują firm, które staną  się sponsorami  i będą honorowymi darczyńcami akcji ,,Podaruj kilometr”. Będzie to dla nich nie tylko forma reklamy, ale też ogromny wkład i zasługa w polepszenie jakości życia niepełnosprawnych w Gruzji dla których pomoc płynąca z Polski jest jedyną pomocą.

   Działalność Fundacji Pro Spe widoczna jest także w Łańcucie.  W czerwcu ub. roku Miejski Dom Kultury zorganizował na Rynku Dzień Gruziński połączony z pokazem kulinarnym „Smaki Gruzji” i występami artystycznymi. Zaprezentowane zostały trzy krótkometrażowe filmy autorstwa Piotra Dubiela z TV Łańcut, ukazujące piękno tego kraju i codzienne życie jego  mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa fotografii Andrzeja Piechowskiego – dyrektora MDK, wykonanych  w Gruzji. Podczas imprezy wolontariusze Fundacji Pro Spe zbierali zabawki dla gruzińskich dzieci.   

Zdjęcia: Fundacja Pro Spe

 

 

Post Author: Adam Kunysz