Noc Muzeów w Markowej

     Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaprasza na wyjątkowe, nocne zwiedzanie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. W tegorocznej edycji święta muzeów i muzealników Markowa zaprasza na oprowadzanie śladem symboli nie tylko w ekspozycji muzeum, ale także w jego otoczeniu.Reżyserowane światłem przestrzeń, budynek muzeum i symbolika ukryta w jego bryle będą ważnym elementem narracji wieczoru. 

Reklama

     Po raz pierwszy w tym roku publiczność zgromadzona na markowskiej Nocy Muzeów w dniu 19 maja br. będzie miała okazję obejrzenia zakończonej niedawno inwestycji wokół budynku w postaci Sadu Pamięci. Jego aranżacja inspirowana jest Ogrodem Sprawiedliwych na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz ściśle nawiązuje do jednej z pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Przy alejkach w Sadzie Pamięci zostały umieszczone podświetlane tablice z nazwami blisko 1500 miast, miasteczek i wsi leżących w granicach II Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie podczas okupacji niemieckiej, ludność polska z narażeniem życia ratowała Żydów. Wykaz zawiera lokalizacje, w których działali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W rezultacie Sad Pamięci poszerza ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów o wątki ogólnopolskiej tematyki ratowania Żydów przez Polaków.

     W centrum Sadu Pamięci znajduje się Pomnik Rodziny Ulmów, ufundowany przez lokalną społeczność w 60. rocznicę mordu w Markowej w 2004 r.

    Podczas Nocy Muzeów w Markowej zwiedzający będą mieli także okazję obejrzenia filmu dokumentalnego “Świat Józefa” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, w którym dramatyczna historia rodziny Ulmów opowiedziana została głosem lokalnej społeczności markowskiej.

     Zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00.

     Wstęp do Muzeum po zakupieniu specjalnego biletu okolicznościowego o wartości symbolicznej złotówki.

 

 

Post Author: Adam Kunysz