Operą komiczną „Wesele Figara” W.A. Mozarta w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej zakończył się tegoroczny 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, który od wielu lat przyciąga melomanów z całego kraju i wielu gości z zagranicy. Spektakl na scenie Filharmonii Podkarpackiej obejrzało blisko 700 osób.
Głównym organizatorem Festiwalu jest niezmiennie od lat Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego, kierowana przez profesor Martę Wierzbieniec, a współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Urząd Gminy – Miasto Rzeszów, Burmistrz Miasta Łańcuta, Miejski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński.
Plenerowy koncert na dziedzińcu przed Muzeum-Zamkiem, inaugurujący 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie obejrzało ponad 3 tysiące osób. Soliści, chór i orkiestra Opery Lwowskiej zaprezentowali zgromadzonej publiczności operę Giuseppe Verdiego „Bal Maskowy”.
Zanim jednak na festiwalowej estradzie pojawili się lwowscy artyści, prowadzący koncert znany dziennikarz Marek Zając, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej profesor Marta Wierzbieniec oraz marszałek woj. podkarpackiego Kazimierz Ortyl powitali gościa honorowego – marszałka Sejmu RP – Marka Kuchcińskiego, który otwierając oficjalnie Festiwal odczytał list, skierowany do publiczności i organizatorów przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Po chwili na estradzie pojawili się artyści ze Lwowa owacyjnie przywitani przez festiwalową publiczność. Koncert trwał do późnych godzin wieczornych, transmitowała go na żywo Telewizja Rzeszów, a w przerwie w specjalnym plenerowym studio jego gospodyni, znana dziennikarka i prezenterka Agata Konarska prowadziła rozmowy z gośćmi – stałymi bywalcami łańcuckich Festiwali.
Drugi plenerowy koncert odbył się nazajutrz. W niedzielny wieczór, 20 maja przed łańcuckim zamkiem melomani mieli okazję obejrzeć musical „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Reżyserem spektaklu niezwykle życzliwie przyjętego przez publiczność był Jan Szurmiej, a autorem scenografii – Wojciech Jankowiak. Musical „Skrzypek na dachu” to dzieło światowej sławy. Libretto oparte zostało na powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”, której akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej.
Kolejne koncerty odbywały się w Sali Balowej Muzeum-Zamku i w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Występowali: znakomity śpiewak Tomasz Konieczny, któremu akompaniował na fortepianie Lech Napierała, skrzypek – prawdziwy wirtuoz gry na tym instrumencie – Vadim Repin i towarzyszący mu pianista Andrei Korobeinikov, światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak i jej mąż Roberto Alagna (tenor), występujący z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Kwartet Wilanowski oraz młodzi ale już utytułowani pianiści – pochodzący z Łotwy Georgijs Osokins i chińczyk A Bu oraz Roberto Posseda – włoski pianista i … robot-pianista Teo Tronico, któremu towarzyszyla także rzeszowska orkiestra, lecz tym razem pod batutą Massimiliano Caldiego.
Tegoroczny, 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie przeszedł już do historii. Melomani, mieli okazję uczestniczyć w dziesięciu koncertach na które złożyły się recitale pianistów, spektakle operowe, musical, koncerty kameralne i orkiestrowe. Uczestniczyło w nich blisko 10 tysięcy osób, co najlepiej świadczy o popularności tej największej imprezy muzycznej na Podkarpaciu.
Kolejny 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie już za rok i jak zapowiadają organizatorzy odbędzie w dniach: 18-25 maja 2019 roku.
Tekst i zdjęcia: ADAM KUNYSZ