Trwa remont zamkowych fortyfikacji

      Od kilku lat trwają nieprzerwanie prace remontowo-konserwatorskie w obiektach i otoczeniu Muzeum-Zamku w Łańcucie. Aktualnie realizowany jest tam projekt pod nazwą „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”. Jest to zintegrowany projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama

     Dzięki temu projektowi, którego łączny budżet wynosi ponad 41 mln zł  porządkowana jest m. in.: gospodarka wodno-ściekowa, wewnętrzne dziedzińce, ogrodzenie wraz z bramami, fortyfikacje. Te ostatnie były w większości w bardzo złym stanie i wymagały pilnego remontu i zabezpieczenia. Dlatego właśnie od kilku miesięcy ekipy pracowników konsorcjum  firm – Remontowo-Budowlanej „Piotrowski” i Budownictwo Igor Nowak dokładają wszelkich starań, by do jesieni przyszłego roku zakończyć prace.

     Równocześnie prowadzony jest remont i konserwacja parkowego ogrodzenia. Wykonuje go firma Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane “AGAD” Sp. z o.o. z Torunia. Te prace mają się zakończyć w połowie 2019 roku.

    Ale to nie wszystko, bowiem projekt zakłada jeszcze remont elewacji wraz ze stolarką okienną i drzwiową, alejek parkowych i małej architektury, wykonanie monitoringu i wi-fi oraz odtworzenie dawnych, luksusowych Łaźni Rzymskich w podziemiach zamkowych, które powstały na początku minionego stulecia Przy tych ostatnich konserwatorzy już pracują i być może wkrótce uda im się przywrócić tym pomieszczeniom  dawny blask.

Tekst i fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz