Samorząd wojewódzki wesprze modernizację muzeum w Handzlówce

   Projekt pt. Wymiana pokrycia dachowego budynku Starej Plebanii oraz kapliczki z figurą św. Jana  Nepomucena w Handzlówce otrzyma dodatkowe środki finansowe na realizację. 5 czerwca Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę o wsparciu inwestycji kwotą 10 tys. zł. 

Reklama

   Na wsparcie finansowe Marszałka Województwa Podkarpackiego mogą liczyć organizacje pozarządowe realizujące projekty ze środków zewnętrznych. W przypadku Handzlówki chodzi o projekt, który zapewnił sobie finansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego. Decyzja Zarządu oznacza, że łączna wartość środków zewnętrznych, jakie  zostaną przekazane na wymianę pokrycia dachowego starej plebanii oraz kapliczki wzrośnie do 85 tys. zł.

   O dodatkowe środki finansowe  wnioskowało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka wraz z samorządem sołectwa.  Opracowany przez lokalną społeczność wniosek został bardzo wysoko oceniony przez komisję i zajął  trzecie miejsce spośród wszystkich podmiotów aplikujących o środki. Jeszcze w czerwcu br. powinno nastąpić podpisanie umowy z Zarządem Województwa Podkarpackiego.

   Tymczasem prace  remontowe przy  obiektach już ruszyły. Wartość prac zgodnie z umową to  ok 120 tys. zł. Zakres robót obejmuje m.in. prace murarskie, wymianę  starej blachy na ceramiczne dachówki, wymianę lub prace konserwacyjne elementów drewnianych, a także wymianę rynien. 

   Muzeum mieści się w budynku starej plebanii z 1910 r. znajdującej się na stoku na wschód od kościoła. Plebania została wybudowana równolegle ze świątynią. Wykonano ją z cegły i ozdobiono tynkowanym detalem architektonicznym. Na uwagę zasługuje staranny wystrój elewacji w postaci boniowania, pilastrów oraz obramień okiennych. Z tego samego okresu pochodzi neogotycka kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, wybudowana w miejscu starego kościoła.

Informacja prasowa

Fot. archiwum Handzlówka  

Post Author: Adam Kunysz