Dzień Otwartych Drzwi w markowskim skansenie

          Już ponad trzydzieści lat istnieje Skansen –  Muzeum Wsi w Markowej. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum budownictwa przysłupowego w Polsce, utworzone i prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reklama

         Wchodząc na teren skansenu można się poczuć jak w nieco innej, aczkolwiek niezbyt odległej epoce. Znajduje się tam drewniana chałupa kmieca z oborą, stodoła, sołek, chałupa biednacka, wiatrak koźlak,  kuźnia, remiza strażacka, olejarnia, kierat, szkoła ludowa, wiata na maszyny rolnicze.

       Sezon turystyczny w skansenie rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 30 listopada. W tym czasie muzeum można zwiedzać zarówno indywidualnie jak i w zorganizowanych grupach. Po skansenie oprowadza turystów przewodnik.

      W najbliższą niedzielę, 1 lipca br. Towarzystwo Przyjaciół w Markowej zaprasza do skansenu na Dzień Otwartych Drzwi. Od godziny 14.00 będzie można obejrzeć pokaz ginących zawodów, skosztować tradycyjnych markowskich potraw, obejrzeć występy kapeli ludowej, zespołu śpiewaczego, posłuchać orkiestry dętej, a wieczorem potańczyć przy występującym gościnnie zespole muzycznym SBS.

Tekst i zdjęcia A. Kunysz

Post Author: Adam Kunysz