44. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego na półmetku

     Lipiec to miesiąc, w którym co roku młodzi adepci gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze czy harfie oraz zespoły kameralne doskonalą swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, profesorów akademii muzycznych z kraju i z zagranicy.

Reklama

     Tegoroczne, 44. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego pod  patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się 1 lipca br. w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W koncercie inauguracyjnym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej wystąpili laureaci konkursów muzycznych: Nazar Plyska, Jakub Staszel, Daniel Dziadkowiak  – skrzypce oraz Michał Balas i Emil  Olejnik – wiolonczela. Dyrygował Wojciech Rodek. Na program koncertu złożyły się utwory: H. Wieniawskiego, A. Dvoraka, P. Sarasate i P. Czajkowskiego.

     Wczoraj natomiast, w Sali Balowej łańcuckiego Muzeum-Zamku odbyły się 2 koncerty, podczas których wystąpili wszyscy uczestnicy pierwszego turnusu Kursów. Uczestniczyło w nim 220 młodych muzyków z całej Polski, którzy swoje umiejętności gry na instrumentach smyczkowych doskonalili podczas zajęć teoretycznych i praktycznych z wykładowcami, wybitnymi pedagogami z kraju i z zagranicy.

     Dyrektorem artystycznym i naukowym Kursów jest profesor Krystyna Makowska-Ławrynowicz, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Krzysztof Szczepaniak.

(a.k.)

Fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz