Warsztaty fotograficzne w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

      W ramach tegorocznych Dni Markowej tamtejsze Muzeum Polaków Ratujących Żydów we współpracy z Fundacją Aparat Caffe organizuje w najbliższą sobotę, 21 lipca br. ciekawe warsztaty fotograficzne. Ich uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z techniką wykonywania odbitek  metodą cyjanotypii.
Cyjanotypia to żywa historia fotografii, technika wynaleziona w 1842r. Stosunkowo łatwy proces wykonywania odbitek czyni ją atrakcyjną dla osób początkujących, często nie mających jeszcze z fotografią nic wspólnego. Efektem końcowym są charakterystyczne błękitne obrazy.

Reklama

     Przebieg warsztatów rozpocznie się od wykonania aparatem portretu. Następnie jego negatyw wydrukowany zostanie na folii. W kolejnym etapie w boksie ciemniowym negatyw nałożony będzie na wcześniej przygotowany papier. Następny krok to naświetlanie, które wykonają już sami uczestnicy, najlepiej na słońcu. Naświetlony negatyw uczestnicy wywołają w wodzie, wodzie z octem i wodzie utlenionej. Wysuszone odbitki można zabrać ze sobą, jako unikalną pamiątkę.

Godziny rozpoczęcia kolejnych sesji warsztatów:
15.00, 16.00, 17.00

Zapisy na warsztaty 11 – 19 lipca :
– w Centrum Kultury Gminy Markowa
– pod numerem tel. +48 17 224 10 15, w godzinach 8.00-16.00
Liczba miejsc ograniczona. Do udziału w warsztatach uprawnia okolicznościowy bilet wstępu do Muzeum zakupiony w kasie bezpośrednio przed zajęciami (1zł).

Odwiedzający muzeum w dniach 21, 22 lipca będą mieli okazję nie tylko wziąć udział w warsztatach, ale także zobaczyć kolekcję starych aparatów fotograficznych, średnio formatowych produkowanych w okresie I wojny światowej, międzywojnia i II Wojny Światowej oraz aparat wielkoformatowy typu Reisekamera.

Warsztaty i wystawa inspirowane są fotograficzną pasją Józefa Ulmy – patrona muzeum.

Józef Ulma był nowatorem w wielu dziedzinach życia: ogrodnictwa, pszczelarstwa, hodowli jedwabników, jednak jego największą pasją było fotografowanie. Posiadał aparat, być może samodzielnie przez niego złożony. Zachował się także zbiór książek i czasopism świadczący o dokształcaniu się Józefa w dziedzinie fotografii. Na jego fotografiach widać dużą świadomość kompozycji i posługiwania się światłem. Setki jego zdjęć zachowało się w prywatnych zbiorach markowian. Ulma dokumentował codzienne życie mieszkańców wsi, czas pracy i świętowania, wydarzenia ważne dla całej społeczności, portrety na zamówienie. Fotografował „w terenie”, a także w aranżowanych scenografiach. W całym zbiorze wyróżniają się wzruszające, intymne portrety bliskich.

Fot. A.Kunysz

Post Author: Adam Kunysz