“Odmładzanie” łańcuckiej Fary

    Wszystko wskazuje na to, ze już jesienią tego roku zakończony zostanie długo oczekiwany remont Kościoła Parafialnego św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie. W ramach projektu unijnego od wiosny prowadzone są  prace konserwatorskie, których całkowity koszt  wyniesie 2 456 633,05  zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 2 088 138,04 zł, tj . 85 proc. kosztów, zaś pozostałą kwotę ok. 400 tys. zł pokryje parafia.

Reklama

   Praca konserwatorskie i budowlane przy kościele prowadzi od wiosny Konsorcjum Firm AC Konserwacja Zabytków Piotrowski Kosakowski  Sp. J. oraz Texcom  Sp. z o. o. Remont obejmuje m. in.: konserwację tynków, gzymsów ciągnionych, detali architektonicznych, elementów kamiennych, rzeźb i detali elewacyjnych, witraży z krypty, drzwi wejściowych do świątyni, tablic pamiątkowych wmurowanych w elewację od strony południowej, żaluzji na wieży, przegląd i renowację obróbek blacharskich i instalacji odgromowej.

   Ponadto wyremontowana zostanie automatyka napędowa dzwonów, które aktualnie zastąpione zostały kurantami,   uzupełniony będzie monitoring zewnętrzny i wewnętrzny oraz oświetlenie kościoła, a także konserwacja muru oporowego i ogrodzenia metalowego.

   Internautów ucieszy na pewno wiadomość, że w ramach unijnego projektu zakupiona zostanie i wdrożona aplikacja umożliwiająca wirtualne zwiedzanie świątyni.

   Aktualnie prowadzony jest remont elewacji wieży kościelnej, a wokół świątyni  układana jest  kostka brukowa, która zastąpi podniszczoną już nawierzchnię bitumiczną.

   Wszystkie prace remontowe i konserwatorskie z uwagi na zabytkowy charakter kościoła prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków w oparciu o  „Program konserwacji i restauracji Kościoła Parafialnego św. Stanisława Biskupa i Męczennika” oraz „Program prac konserwatorskich a zakresie renowacji witraży w Kościele  Farnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika”.

   Zakończenie realizacji całego projektu obejmującego remont i konserwację łańcuckiej Fary przewidziane jest w październiku br.

(A.K.)

Zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz