Rowerowy rajd szlakiem miast partnerskich Łańcut – Baktalórántháza 2018

Łańcuckie Towarzystwo Cyklistów w Łańcucie daje wyraz swojego przywiązania do tradycji oraz dbanie o pamięć wartości patriotycznych. Rok 2018  jest rokiem szczególnym dla Polaków, ponieważ po 123 latach zaborów, Polska odzyskała swoją niepodległość i suwerenność. Członkowie Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów podjęli niesamowity wyczyn przejechania 350 km rowerami celem uczczenia wspaniałej rocznicy 100-lecia Niepodległości Polski. Kolejnym powodem jest rocznica 25-lecia nadania praw miejskich partnerskiemu Miastu Baktalórántháza z Węgier, które współpracuje z Łańcutem od połowy lat 90 XX wieku w przestrzeni kulturalnej i sportowej.

Reklama

Podczas Dni Miasta Łańcuta i Powiatu Łańcuckiego Dyrektor Chóru z Baktalórántháza Andras Kenez zaprosił cyklistów łańcuckich do odwiedzenia miasta. Łańcuckie Towarzystwo Cyklistów podjęło wyzwanie uczczenia wspólnie tak ważnych rocznic  dla obu miast. Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak objął swoim patronatem honorowym Łańcucki Rajd Rowerowy Szlakiem Miast Partnerskich z okazji 100 lecia Niepodległości Polski i 25-lecia nadania praw miejskich Miastu Baktalórántháza. Grupa rowerzystów w składzie Tadeusz Dubiel, Jerzy Szpunar, Bogdan Kuźniar, Edward Kurdziel, Jakub Jamrozik, Marcin Rupar oraz Tadeusz Lisowski jako wsparcie logistyczne  o godzinie 6.oo w dniu 3.08.2018 r spotkała się z Burmistrzem Miasta Łańcuta na parkingu CENTRUM SPORTOWO-REKREACYJNEGO MOSiR  w Łańcucie przed rozpoczęciem rajdu. Burmistrz przekazał życzenia dla Partnerskiego Miasta Baktalórántháza rowerzystom życzył szerokiej, bezpiecznej drogi oraz połamania szprych, by szczęśliwie wrócić do Łańcuta. Łańcuccy rowerzyści pokonają 700 km w 22 godziny tam i z powrotem.

O godzinie 6.15 ruszyli w trasę, gdzie mgła spowijała miasto a z każdym przejechanym kilometrem temperatura rosła i stawała się coraz bardziej nieznośna. Łańcuccy rowerzyści dotarli do Baktalórántháza o godzinie 22.30, gdzie powitał ich dyr. Andras Kenez z córką Lillą. W dniu 4.08.2018 r o godzinie 9.30 rowerzystów w obecności Andras Kenez powitali V-ce  Burmistrz Baktalórántházy Bela Komorny, V-ce Burmistrz Attila Kozma oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Paul Gebre. Burmistrzowie Miasta opowiedzieli o historii miasta, jego walorach oraz mieszkańcach jak miasto szybko rozwija się i pięknieje z dnia na dzień. Cenią wieloletnią współpracę z miastem partnerskim Łańcut z Burmistrzami Łańcuta Jerzym Szczygieł oraz Stanisławem Gwizdak.

V-ce Burmistrz Bela Komorny gratulował rowerzystom niesamowitej kondycji podczas wspaniałej wyprawy. Powiedział, że wizytą rowerzystów łańcuckich rozpoczynają obchody 25 lecia nadania praw miejskich. Natomiast V-ce Burmistrz Attila Kozma był zaskoczyny, że rowerzyści pokonali taki dystans 350 km w 11 godzin. Wspólnie z włodarzami  miasta zwiedzano miasto m.in. Muzeum Zamkowe Degenfelda, które zostało oddane do użytku 2016 roku. Prezes ŁTC Tadeusz Dubiel przekazał życzenia dla władz miasta i mieszkańców Baktalórántházy od Burmistrza Miasta Łańcuta Stanisława Gwizdak oraz cyklistów łańcuckich najlepsze życzenia by miasto rozwijało się, przysparzało mieszkańcom wiele radości, satysfakcji i również odwiedzali Łańcut niekoniecznie na rowerach.  Następnie rowerzyści zwiedzili Sanktuarium Maryjne w Mariapocs oraz termy. Na zakończenie przyjacielskiej wizyty rowerzyści przekazali włodarzom miasta oraz Andras Kenez okazałe puchary rajdu. W drodze powrotnej rowerzyści pożegnali się z Andras Kenez i jego rodziną na wspaniałym śniadaniu. Członkowie Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów tak wspaniałym wyczynem uczcili 100-lecie Niepodległości Polski oraz 25-lecie nadania praw miejskich Miastu Baktalórántháza przez Premiera Węgier w dniu 1.09.1993 roku. Łańcuccy rowerzyści wrócili do domu cali i uszczęśliwieni, że udało się pokonać taki dystans bez uszczerbku na zdrowiu i awarii!

Tadeusz Dubiel

Post Author: Falkhor Horadrim