Pracowite wakacje łańcuckich seniorów

      Chociaż wakacje to czas letniego wypoczynku, ale dla członków grupy malarskiej i fotograficznej Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był on niezwykle pracowity. Wykorzystując niezwykle sprzyjającą aurę doskonalili oni w sposób praktyczny zdobytą wiedzę, uczestnicząc w warsztatach i plenerach.

Reklama

     Korzystając z gościnności właścicielki Motelu i Restauracji „Bogdanka” kilkunastoosobowa grupa słuchaczy UTW – członków grupy malarskiej, wzięła udział w czterodniowych warsztatach pisania ikon. Tajniki tej niezwykle trudnej i czasochłonnej techniki zgłębiali pod okiem instruktorki Doroty Filip, która w Sanoku ma swoją Bieszczadzką Pracownię Ikon Krzyża Świętego. Jedna z jej ikon przedstawiająca świętych Cyryla i Metodego trafiła m.in aż do Watykanu, a otrzymał ją papież Benedykt XVI podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski

     – To już trzecie nasze warsztaty z panią Dorotą – mówi Krystyna Paczocha, która właśnie nakłada kolejną warstwę farby na przygotowane wcześniej podobrazie.  –  Proces powstawania ikony jest niezmienny od wieków.  Najważniejsze  to przygotowanie odpowiedniego podobrazia. Ikonę pisze się na desce, która jest symbolem krzyża Chrystusowego. Samo podobrazie pokrywane jest płótnem, następnie gruntuje się je  klejem kostnym z kredą. Do pisania używamy farb temperowych rozpuszczanych w kurzym żółtku. Wykonane podczas warsztatów ikony zaprezentujemy zostaną w listopadzie, w nowej galerii Miejskiego Domu Kultury. Planowana jest także wystawa w Jarosławiu – dodaje K. Paczocha.

     Tegoroczne, wakacyjne warsztaty pisania ikon dla słuchaczy Łańcuckiego UTW zostały dofinansowane z funduszu Wojewody Podkarpackiego,  na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej z obszaru wsparcia działań innowacyjnych skierowanych do środowisk zagrożonych bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych oraz aktywizacji osób starszych w 2018 roku pn.” Pasja i sport – bliskie seniorom”.

     W minioną sobotę, 1 września br. ośmioosobowa grupa fotoamatorów łańcuckiego UTW wyjechała na czterodniowy plener fotograficzny do Lwowa. Tematami zdjęć, które słuchacze wykonają podczas pobytu w tym pięknym mieście, będą jego zabytkowe obiekty, m. in: kościoły, cerkwie, cmentarze, lwowskie uliczki, parki itp. Plon tego pleneru zechcą także pokazać na wystawie w formie kolorowych zdjęć i prezentacji multimedialnych.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz