“Nicolaus” z Kraczkowej koncertował dla Polaków w Mołdawii

     Były owacje na stojąco i łzy wzruszenia – tak Polacy z Mołdawii przyjęli koncerty Chóru i Orkiestry Kameralnej “Nicolaus” z podłańcuckiej Kraczkowej w tym kraju. Zespół został zaproszony przez władze tamtejszego Kościoła rzymskokatolickiego, by uświetnić obchody jubileuszu 25-lecia jego struktur w Mołdawii.

Reklama

     Artyści wystąpili w Katedrze Opatrzności Bożej w stolicy kraju, Kiszyniowie, z koncertem pieśni sakralnych i polskich pieśni patriotycznych. Dali również niezwykły koncert w parafii rzymskokatolickiej w miejscowości Bielce (rum. Balti), dokąd zaprosił ich proboszcz Jacek Puć. To była druga wizyta w tej świątyni, ponieważ osiem lat temu “Nicolaus” wystąpił z okazji jej konsekracji. W trakcie obecnej wizyty, Chór i Orkiestra Kameralna “Nicolaus” zapewniły również oprawę muzyczną liturgii w Kiszyniowie i Bielcach.

     Jak powiedział nam dyrygent zespołu Zdzisław Magoń, najbardziej wzruszające dla muzyków były spotkania z miejscowymi Polakami, których przodkowie osiedlili się na terenach obecnej Mołdawii w XIX wieku. “Ci ludzie mówią pięknym językiem polskim, a łzy wzruszenia, jakie widzieliśmy w ich oczach podczas naszych koncertów, dają nam energię do dalszych działań twórczych” – stwierdził Zdzisław Magoń. Podobnego zdania byli wszyscy członkowie  “Nicolausa”, którzy na co dzień wykonują różne zawody, a muzyka jest ich ogromną pasją. Słowa wielkiego uznania pod adresem członków zespołu wyraził obecny na koncertach w Mołdawii, Ambasador RP w tym kraju Bartłomiej Zdaniuk. Warto dodać, że artyści z Kraczkowej zawieźli rodakom z Bielc dary rzeczowe, w tym zabawki i przybory szkolne.

     Istniejący od 2004 roku “Nicolaus” z Kraczkowej jest ceniony za wysoki poziom wykonawczy. Występował m.in. we Włoszech, Francji, Austrii, na Ukrainie i w Chorwacji. Relacja dźwiękowa z muzycznej wizyty chóru i orkiestry Nicolaus u Polaków w Mołdawii pojawi się na antenie Polskiego Radia Rzeszów 11 października 2018 w audycji Kresowe Krajobrazy o godz. 18:05.

Źródło: Polskie Radio Rzeszów

Fot. Iwona Piętak

 

Post Author: Adam Kunysz