Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Łańcucie ma już 50 lat

     Ten dzień pozostanie na długo w pamięci nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łańcucie. W miniony czwartek, 18. października w Sali Balowej Muzeum-Zamku odbyło się uroczyste spotkanie i koncert, z okazji jubileuszu 50-lecia działalności tej zasłużonej dla naszego miasta placówki szkolnictwa artystycznego. W przeddzień jubileuszowego spotkania w Kościele Farnym odprawiona została msza święta w intencji wszystkich żyjących i zmarłych pracowników szkoły oraz młodzieży.

Reklama

     Podczas uroczystego spotkania kilkudziesięciu nauczycieli i pracowników szkoły odebrało wysokie odznaczenia państwowe, listy gratulacyjne i dyplomy. Serdeczne gratulacje  na ręce dyrektora szkoły za dotychczasowy wkład i trud w rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz kształtowanie postaw i umiejętności artystycznych wychowanków, wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności w pracy na rzecz dalszego rozwoju szkoły złożyli m. in: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Wicestarosta Powiatu Łańcuckiego Barbara Pilawa-Kraus, Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak i  regionalny wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Podkarpackiego Krzysztof Szczepaniak.

     Bogatą, 50-letnią historię szkoły przypomniał otwierając spotkanie jej  dyrektor Jan Szydło. Pierwszą placówką kształcącą utalentowaną młodzież z Łańcuta i okolic było Społeczne Ognisko Muzyczne, które powstało w roku 1946, a inicjatorem jego powołania był Jan Micał, pełniący funkcję kierownika Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W lipcu  1968 roku Ognisko Muzyczne przekształcone zostało w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Długoletnie starania o przyznanie szkole odpowiedniego lokum, w związku ze zwiększającą się z każdym rokiem liczbą uczniów i nauczycieli uwieńczone zostały sukcesem. Od 1970 roku placówka mieści się w budynku byłego Zarządu Ogrodów, wzniesionego w  1899 roku przez Potockich, usytuowanego we wschodniej części parku zamkowego.

     Spotkanie w Sali Balowej zakończył koncert w którym wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły jubilatki.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz