Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przebywał w Łańcucie

     Wczoraj w godzinach popołudniowych przebywał w Łańcucie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego dokonał oficjalnego otwarcia wystawy „100-lecie odzyskania Niepodległości”. Ekspozycję, którą już od kilku dni można było oglądać, przygotowali pracownicy Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Reklama

     Tę wystawę udało się  zorganizować dzięki życzliwości wielu osób, które były w posiadaniu różnego rodzaju pamiątek oraz unikatowych, archiwalnych zdjęć związanych z 1918 rokiem. W gablotach znalazły się m. in.:  biżuteria z epoki, zdjęcia żołnierzy i zwykłych obywateli z okresu walki o Niepodległość, szkolne cenzurki i inne dokumenty, odznaczenia wojskowe, mapy, sztandary, szable, a także mundur wojskowy legionisty. Zbiór liczy ponad 400 eksponatów.

     Otwierając wystawę w towarzystwie posłów Krystyny Wróblewskiej i Kazimierza Gołojucha oraz starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia, wicestarosty Barbary Pilawy-Kraus i dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie Wita Karola Wojtowicza, marszałek Kuchciński podkreślił jak duże znaczenie ma prezentacja tych pamiątek szczególnie dla młodego pokolenia, które tamte czasy zna tylko z historii.

     Korzystając z pobytu w Łańcucie, marszałek Marek Kuchciński udzielił poparcia Barbarze Pilawie-Kraus, kandydatce PIS na urząd burmistrza miasta, która w drugiej turze wyborów, 4. listopada zmierzy się z kandydatem komitetu „W trosce o Łańcut” Rafałem Kumkiem.

     Kończąc swój pobyt w Łańcucie marszałek Kuchciński  spotkał się jeszcze z   uczestnikami cyklicznego wykładu w ramach ogólnopolskiego projektu „Akademii Niepodległości”, zorganizowanego  przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Tekst i fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz