Profesor Władysław Szymański koncertował w Farze

     W kolejnym koncercie  w ramach Łańcuckich Wieczorów Muzyki na organach łańcuckiej Fary koncertował w minioną sobotę, 27 października br. profesor Władysław Szymański –  jeden z najwybitniejszych polskich organistów, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Reklama

     Prof. W. Szymański ma za sobą studia muzyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, w której od 1985 roku jest wykładowcą. Koncertował w wielu krajach europejskich: w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i we Włoszech.

     W bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, gdzie od 1979 roku jest organistą, nagrał trzy płyty CD na zabytkowych XIX wiecznych organach. Nagrywał także utwory organowe dla radia i telewizji. Jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej.

     Prof. Szymański to nie tylko wykonawca muzyki organowej. Jest także kompozytorem wielu utworów wokalno-instrumentalnych i kameralnych, laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym  Mikołowskich Dni Muzyki, które odbywają się tam od 1991 roku.

     W programie sobotniego koncertu, który prowadził Krzysztof Szczepaniak usłyszeliśmy, m. in.: brawurowo wykonaną, słynną toccatę i fugę d-moll BMV 565 Johanna Sebastiana Bacha, arię Quarta z Hexachordum  Apollinis Johanna Pachelbela, toccatę d-moll op.108 nr 1 Alberta Renuada, rondo com imitazione campanelli Giovanni Morandi i Feliksa Mendelssohna Bartholdyego V sonatę D-dur op. 65 nr 5.

     Organizatorami Łańcuckich Wieczorów Muzyki są Miejski Dom Kultury i Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne.

(A.K)

Fot. Adam Kunysz

 

 

    

Post Author: Adam Kunysz