„Odkrywamy sekrety babcinej spiżarni”

   Powoli dobiega  końca projekt „Odkrywamy sekrety babcinej spiżarni”, który od 30 września realizuje Stowarzyszenie „Razem dla Wsi Łańcuckiej”. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Etnopolska, całość zadania obejmuje organizację dwóch cyklicznych konkursów dla kół gospodyń wiejskich: “Zamknij Lato w słoiku” i “Święto Chleba”. W zakresie zadania znalazły się: dwa warsztaty szkoleniowe dla dzieci i młodzieży, zwiedzanie przez młodzież czynnego młyna i dwa konkursy dla kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu łańcuckiego.

Reklama

   W tegorocznej edycji konkursu „Zamknij Lato w Słoiku” na przygotowanie i zaprezentowanie tradycyjnych metod przechowywania owoców i warzyw ocenie podlegało: smak, wygląd i czas powstania przepisu (rok).

   I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Handzlówki za powidło śliwkowe – udokumentowane przepisem i zdjęciem z 1939 r.  II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich ze Smolarzyn za syrop z pęków sosnowych,  III – Koło Gospodyń Wiejskich z Łańcuta – Przedmieście za marynowane czereśnie. Laureaci oraz wszystkie pozostałe koła gospodyń otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w konkursie.

   W trakcie konkursu zebraliśmy przepisy kulinarne, które zamierzamy w przyszłości wydać w formie publikacji.  

   Drugą częścią zadania projektowego były warsztaty kulinarne przeprowadzone w Zespole Szkół w Kraczkowej. Na zajęciach tych młodzież szkolna najpierw poznała tajniki tradycyjnych metod przechowywania żywności, a następnie w części praktycznej uczniowie sami przygotowywali przetwory na zimę i surówki warzywne. Warsztaty te prowadziły panie z kraczkowskiego koła gospodyń wiejskich pod przewodnictwem Barbary Michna.

   Projekt „Odkrywamy sekrety babcinej spiżarni” realizowany był również w Głuchowie, gdzie najpierw zorganizowane zostało wyjście z dziećmi z kl. IV SP do ciągle czynnego zabytkowego młyna. Młynarz Wojciech Nycz przybliżył dzieciom proces mielenia ziarna i powstawania mąki. Kolejnym etapem zadania były warsztaty kulinarne w Ośrodku Kultury, podczas których dzieci z kl. III SP wyrabiały ciasto na chleb, które możemy sobie sami upiec w warunkach domowych. Te bochenki urozmaicone były różnymi  dodatkami – kminkiem, żurawiną, orzechami, słonecznikiem, makiem, otrębami. Dzieci wyrabiały chlebki pod fachowym okiem przewodniczącej KGW – Marii Nowakowskiej. Upieczone na warsztatach chleby zostały zaprezentowane i podzielone do degustacji podczas uroczystości.

   Dzień później w Ośrodku Kultury w Głuchowie po raz siedemnasty spotkały się przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z całego powiatu łańcuckiego, aby podzielić się z młodzieżą szkolną i zgromadzonymi na sali uczestnikami, swoim doświadczeniem i sposobami na wypiekanie chlebów metodami tradycyjnymi – bez spulchniaczy i polepszaczy.

   Przedstawicielki poszczególnych kół gospodyń osobiście prezentowały przywiezione do oceny bochny, opowiadając o sposobie wypieku i składnikach z jakich chleb został wykonany. W czasie gdy członkowie komisji degustowali rozkrojone chleby, aby dokonać oceny, na scenie prezentowały się zespoły  w programie artystycznym. Wystąpił zespół śpiewaczo – obrzędowy „Nasturcje”, kwartet wokalny „Złotych nutek” i solistka.

   Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnień dla pań z Kosiny, Rogóżna, Białobrzeg – Prawych, Husowa, Woli Małej, Tarnawki i Łańcuta – Przedmieście. Wszystkie koła zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami  i nagrodami zakupionymi ze  środków NCK, stowarzyszenia „Razem dla Wsi Łańcuckiej” i PODR.

   Dziękujemy wszystkim partnerom i instytucjom, które wspierały nas w trakcie realizacji naszego zadania „Odkrywamy sekrety babcinej spiżarni”: Centrum Kultury Gminy Łańcut i Ośrodkom Kultury w Kraczkowej i Głuchowie, Zespołom Szkół w Kraczkowej i Głuchowie, Kołom Gospodyń Wiejskich za tak wspaniałe prezentacje podczas obu konkursów, dzieciom i młodzieży za aktywny udział w trakcie warsztatów. Szczególne podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich w Kraczkowej i Głuchowie za pomoc przy realizacji i poczęstunku podczas konkursów. Największe podziękowania kierujemy jednak w stronę Narodowego Centrum Kultury za udzielone nam wsparcie finansowe w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska. Bez tej pomocy nie byłoby naszego wspólnego sukcesu.

Koordynator zadania

Marcin Kisała

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz