Koncert świąteczny „Boże Narodzenie w sztuce”

     Nie pierwszy i chyba nie ostatni raz Dział Edukacji Muzealnej Muzeum-Zamku w Łańcucie przygotował dla melomanów wspaniały, blisko dwugodzinny koncert, którego wczoraj wieczorem można było posłuchać kupując bilet za symboliczną złotówkę.

Reklama

     Na estradzie w reprezentacyjnej Sali Balowej ozdobionej świątecznymi choinkami zasiedli dwaj znakomici instrumentaliści, kompozytorzy i pedagodzy, mistrzowie gry na akordeonie, duet – Maciej Zimka i Wiesław Ochwat.

     Ci wspaniali muzycy, laureaci licznych konkursów instrumentalnych, grają wspólnie od 2013 roku. Słuchając utworów w ich wykonaniu, chwilami odnosiło się wrażenie, że gra cała orkiestra symfoniczna.

     Na program  świątecznego koncertu zatytułowanego „Boże Narodzenie w sztuce” złożyły się najpiękniejsze kolędy w autorskich aranżacjach obydwu muzyków, w stylach jazzowych i tradycyjnych, a także utwory orkiestrowe muzyki klasycznej opracowane na duet akordeonowy.

     Na zakończenie koncertu muzycy zaprosili słuchaczy do wspólnego śpiewania kolędy „Cicha noc”, najbardziej znanej  na świecie, przetłumaczonej  na prawie każdy język. Były także życzenia dla wszystkich uczestników  tego przedświątecznego wieczoru, ich rodzin, przyjaciół i znajomych oraz podziękowania dla organizatorów, które przekazał w imieniu własnym i wszystkich pracowników Muzeum-Zamku jego dyrektor Wit Karol Wojtowicz.

     Koncert Świąteczny „Boże Narodzenie w sztuce” został zorganizowany  przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz