Łańcucki Zamek zmienia oblicze

     Mimo niezbyt sprzyjającej, zimowej aury trwają nieprzerwanie prace remontowo-konserwatorskie wszystkich elewacji zewnętrznych łańcuckiego Muzeum-Zamku. Część z nich została już odnowiona otrzymując nową kolorystykę. Aktualnie rusztowaniami pokryta jest główna, zachodnia fasada zamku. Równocześnie odnawiana jest stolarka okienna i drzwiowa.

Reklama

     To tylko część robót, które realizują ekipy remontowe. W tych dniach zamknięte zostało główne wejście do parku od strony ul. Kościuszki. Trwają bowiem prace przy głównej alei prowadzącej na zamkowy dziedziniec oraz kilku bocznych. Otrzymają one nowe, trwalsze niż te które były do tej pory, nawierzchnie. Alejek będzie więcej, gdyż przywrócony zostanie stary ich układ, zgodnie z mapą z początku XX wieku.

     Remont zamkowych elewacji i alejek to tylko część prac, które realizowane są w ramach projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym parku Muzeum-Zamku w Łańcucie OR-KA II, III, IV, VII”, którego całkowity koszt wyniesie  41 281 758,49 zł., z czego ponad połowę stanowią środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałe zaś z Samorządu Województwa Podkarpackiego i  Muzeum-Zamku w Łańcucie.

     O realizacji dalszych prac w ramach tego projektu poinformujemy wkrótce.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

  

 

Post Author: Adam Kunysz