Opóźnienie otwarcia nowego sezonu w łańcuckiej rezydencji

      Nowy sezon w Muzeum – Zamku w Łańcucie rozpocznie się w piątek 1 marca 2019 r. Zmiana terminu jest wynikiem trwających właśnie intensywnych prac remontowo- konserwatorskich realizowanych przez Muzeum.

Reklama

    Na terenie zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego prowadzone są zakrojone na szeroką skalę prace remontowo-konserwatorskie i budowlane. W zamkowych wnętrzach kontynuowane są prace malarskie przy stolarce okiennej, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania sal ekspozycyjnych do przeprowadzenia tych działań. Wymaga to wyniesienia muzealiów, zabezpieczenia ścian i podłóg, co powoduje że wnętrza znajdujące się na zwyczajowej trasie nie nadają się do prezentowania zwiedzającym.

     Intensywne prace prowadzone są także w parku. Roboty realizowane są na alejach oraz ciągach pieszych i polegają m.in. na wymianie podbudowy, zelektryfikowaniu części z nich. To czyni większość z nich niemożliwymi do przejścia.

   Jak informuje Wit Karol Wojtowicz, Dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie – „mamy głęboką nadzieję, że do końca lutego uda się wykonać prace przy najbardziej newralgicznych trasach i przejściach między Zamkiem a zespołem hippicznym (zwanym w skrócie Powozownią) ulegnie poprawie. Pragniemy poinformować, że w związku z pracami prowadzonymi przy remoncie dachu nad halą zaprzęgową Wozowni, zmuszeni jesteśmy w tym roku do zamknięcia i wyłączenia jej z ruchu turystycznego. Za zaistniałe niedogodności serdecznie przepraszamy.”

     W wielu częściach zabytkowego parku poruszanie się jest niemożliwe, ponieważ zagraża bezpieczeństwu zwiedzających. Przy wejściach znajdują się informujące o tym tablice.

   „Prawie cały park jest obecnie placem budowy. Oczywiście cieszymy się, że po kilkudziesięciu latach w parku o takiej klasie nareszcie są zakładane właściwe nawierzchnie alejek. Martwi nas jednak ogromnie znaczne ograniczenie jego dostępności dla turystów. Tak, jak na innych placach budowy, także tutaj obowiązują rozliczne nakazy i zakazy. Wkrótce zostanie wydzielony ciąg komunikacyjny między Zamkiem a zespołem hippicznym, aby turyści mogli bezpiecznie poruszać się po wyznaczonej trasie. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do komunikatów” – dodaje dyrektor.

info i zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Post Author: Adam Kunysz