Sezon turystyczny rozpoczęty

     Wcześniej niż w minionym roku łańcuccy turyści skupieni w tutejszym oddziale PTTK rozpoczęli wycieczkowy sezon. W sobotę, 9. marca blisko dwudziestoosobowa grupa odwiedziła kilka miejscowości w woj. małopolskim.

Reklama

    Pierwszym obiektem na turystycznym szlaku był  gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym, znajdujący się w centrum Niepołomic, zwany małym Wawelem. Mieszczące się w nim Muzeum Niepołomickie udostępnia ciekawe historyczne zbiory. Tuż obok zamku, który był ulubionym miejscem wypoczynku króla Władysława Jagiełły, znajdują się piękne ogrody założone z inicjatywy królowej Bony.

    Na trasie sobotniej wycieczki znalazły się także inne zabytkowe obiekty, m.in. najstarszy polski klasztor benedyktynek, znajdujący się w Staniątkach, drewniana siedziba wiejska w miejscowości Dołęga wzniesiona w połowie XIX wieku, posiadająca typowe cechy dworu polskiego oraz miejscowość Szczepanów, według tradycji miejsce urodzenia świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

    Na kolejną wycieczkę turystyczno-krajoznawczą łańcucki Oddział PTTK zaprasza swoich członków i sympatyków  w sobotę 23. marca br. W programie zwiedzanie XVIII-wiecznego dworu w miejscowości Końskie, ruin zamku Sobień w Załużu, Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bazmiechowej, XIX-wiecznego pałacyku w Olszanicy oraz zabytkowego zamku, kościoła i synagogi w Lesku.

    Więcej informacji na temat wycieczki na stronie internetowej www.lancut.pttk.pl oraz w biurze Oddziału przy ul. Dominikańskiej 1, tel. 17 225 20 52.

Tekst i fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz