Dwie godziny tanecznej uczty

     Wczorajszy wieczorny galowy koncert zakończył dwudniowy X Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Łańcucie. W blisko dwugodzinnym koncercie wystąpiły zespoły: „Resovia Saltans” działający przy Uniwersytecie Rzeszowskim i „Mały Łańcut” z MDK.

Reklama

     Działający od 1975 roku Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” jest wizytówką Uniwersytetu Rzeszowskiego. Występował na wielu festiwalach, brał udział w konkursach, przeglądach artystycznych w kraju i na świecie. Spośród  licznych tournee artystycznych do  najbardziej egzotycznych w historii zespołu należą wyjazdy do Kanady, Brazylii, Meksyku, Korei Płd., Indonezji (Borneo), Peru, Kolumbii.

       Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest mgr Romuald Kalinowski, a wspierają go: dr Jadwiga Bar (współpraca choreograficzna), prof. Paweł Paluch ( kierownik kapeli, która towarzyszy zespołowi) i mgr Stanisław Gołąb (przygotowanie wokalne).

     W galowym koncercie, który prowadził kierownik artystyczny MDK Adam Opałka, tańczyły również dwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Łańcut”. Od wielu lat kieruje nim mgr Urszula Opałka, która taneczne i choreograficzne szlify zdobywała, tańcząc w ZPiT „Resovia Saltans” podczas studiów w Rzeszowskim Uniwersytecie. Młodym tancerzom towarzyszyła kapela pod kierownictwem Zbigniewa Gisserowskiego.

Przegląd odbywał się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Rafała Kumka, który pogratulował wszystkim wykonawcom wspaniałego występu przed łańcucką publicznością, życząc zespołom dalszych tanecznych sukcesów.

(k)

Fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz