Grafiki i malarstwo Wandy Przedmojskiej – Melik w galerii MDK

     Od wczoraj w galerii Miejskiego Domu Kultury można obejrzeć wiosenną prezentację kilkudziesięcioletniej twórczości Wandy Przedmojskiej-Melik. Tym razem artystka prezentuje rysunki, grafiki oraz kilka prac malarskich.

Reklama

     Autorka tych pięknych prac z Łańcutem związana jest od 1951 roku.  Studiowała w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) do chwili zamknięcia uczelni przez okupanta w 1943 r. W 1945 r. ukończyła kurs dekoracji teatralnej w Studium Teatralnym w Krakowie i podjęła studia w ASP.  Pracowała zawodowo jako dekorator w instytucjach handlowych, a następnie jako instruktor plastyk w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

     Większość prac prezentowanych na wystawie to krajobrazy, portrety, różne sceny rodzajowe, martwa natura oraz pejzaże. Na obrazach znajdziemy urokliwe zakątki Łańcuta, stare zaułki oraz obiekty sakralne.

     Przed laty Wanda Przedmojska-Melik była współorganizatorką tzw. „Grupy Łańcuckiej” plastyków nieprofesjonalnych. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach, zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, za  które otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

(A.K)

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz