I Łańcuckie Spotkania z Historią

   W Miejskim Domu Kultury w Łańcucie pojawili się wczoraj niezwykli goście. Na zorganizowany po raz pierwszy Wieczór z Historią  przybyli: Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego i Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej. Przez ponad godzinę członkowie bractwa prezentowali m.in. w co ubrani byli średniowieczni rycerze, a także jak skonstruowana była zbroja japońskiego samuraja.

Reklama

   W tej żywej lekcji historii wzięło udział kilkunastu rycerzy, którzy uraczyli  nielicznych zgromadzonych na widowni uczestników tego niecodziennego spektaklu, bogatą wiedzą na temat sztuki walki, uzbrojenia ofensywnego i defensywnego, a także  historii społeczeństwa, religii, kultury duchowej i materialnej danego okresu, aż po modne ówcześnie tańce dworskie i plebejskie.

Działający na terenie Rzeszowa, Jarosławia i Krakowa Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej to grupa, która zrzesza pasjonatów kultury Japonii XV i XVI wieku, ze szczególnym naciskiem na okres Sengoku. Odtwarzają m.in. średniowieczne uzbrojenie, sposoby walki oraz życie codzienne feudalnej Japonii.

   Popisom rycerzy towarzyszyła wystawa fotografii Mariusza Skomry, członka działającego przy MDK Foto-Klubu pt. „Portret Średniowiecza”, którą można będzie oglądać do 20. maja br., zaś w gablotach ustawionych w foyer – różnego rodzaju dawne przedmioty codziennego użytku.

   Koordynatorką i prowadzącą całą imprezę była Kinga Kuźniar – reporterka TV Łańcut, która także jest pasjonatką dawnej historii.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz