“Nicolaus” w hołdzie wielkiemu kompozytorowi

   Wczorajsza deszczowa aura i atrakcyjny mecz koszykówki w hali MOSiR-u spowodowały, że tylko najwierniejsi melomani przyszli do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie, by  posłuchać utworów wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy jego urodzin.

Reklama

   Szkoda, bo koncert przygotowany przez Chór i Orkiestrę Kameralną „Nicolaus” z Kraczkowej pod dyrekcją maestro Zdzisława Magonia, był prawdziwą muzyczną ucztą. Organizatorami wydarzenia był Miejski Dom Kultury i Stowarzyszenie LX+  Klub Seniora Przedmieście, a patronatem objął go burmistrz miasta Rafał Kumek.

   Gościem koncertu był JE ks. bp  Stranisław Jamrozek – biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, duchowy opiekun „Nicolausa”, który jak żartobliwie powiedział prowadzący koncert Krzysztof Szczepaniak, gdy  przed 15. laty w podłańcuckiej Kraczkowej powstawał ten skromny, kilkuosobowy zespół był jego „ojcem chrzestnym”.

   Dzisiaj „Nicolaus” znany jest nie tylko w Polsce. Koncertował i koncertuje niemal w całej Europie. Zespół tworzy  48. śpiewaków w chórze i  34. muzyków grających w orkiestrze. W takim pełnym składzie występują tylko podczas corocznych koncertów w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie z okazji kolejnych rocznic śmierci naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II.

   Wczorajszy koncert rozpoczęli skrzypek Paweł Dubiel i pianistka Honorata Kiwała. W ich wykonaniu usłyszeliśmy transkrypcje kilku pieśni St. Moniuszki na skrzypce solo z towarzyszeniem fortepianu. W kolejnych utworach zaprezentowali się: chór, orkiestra i soliści Izabela Łukasik (sopran), Artur Nycz (tenor), Dawid Krzysztoń (bas) i Andrzej Nurcek (organy). Usłyszeliśmy m.in. mszę Es-dur na głosy solo, chór mieszany, organy i orkiestrę smyczkową. Koncert zakończyło brawurowe wykonanie czterech części III Litanii Ostrobramskiej.

   Cały wczorajszy koncert został entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy, która nagrodziła artystów burzą oklasków i owacją na stojąco. Z gratulacjami pośpieszyli w imieniu organizatorów kierownik artystyczny MDK,  przewodniczący Rady Miasta Adam Opałka oraz Zofia Fołta z Klubu Seniora Przedmieście i Stowarzyszenia LX+. Do gratulacji dołączył również ks. biskup Stanisław Jamrozek, który zaprosił „Nicolausa” do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. Składając ks. biskupowi, w przededniu jego imienin najlepsze życzenia, maestro Zdzisław Magoń zaintonowal tradycyjne „Sto lat”, które wraz z chórem, solistami i orkiestrą odśpiewali wszyscy uczestnicy tego niepowtarzalnego koncertu.

Tekst i zdjęcia: ADAM KUNYSZ

    

 

 

Post Author: Adam Kunysz