Wczoraj wieczorem w Sali Balowej Muzeum- Zamku zainaugurowany został 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Melomanów, którzy wypełnili salę do ostatniego miejsca i zaproszonych gości powitała dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, profesor Marta Wierzbieniec.
Na inauguracyjny koncert przybyli m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, burmistrz miasta Łańcuta Rafał Kumek, gospodarz Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz, parlamentarzyści, duchowni przedstawiciele świata kultury, edukacji, biznesu.
– Z Zamkiem w Łańcucie, miejscem niezwykłym, symbolem naszego dziedzictwa historycznego, ale także perłą architektury, muzyka łączy się od samego początku. Dlatego też sądzę, że nasze wrażenia i przeżycia estetyczne będą tym większe – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podziękował także wszystkim, którzy wspierają ten Festiwal.
Witając licznie zebraną publiczność marszałek Władysław Ortyl powiedział m.in.: – Zawsze spotykaliśmy się w pięknym plenerze, ale w tym roku nie pozwolił na to remont. W tym roku spotkamy się natomiast na dziedzińcu zamku w Krasiczynie.
Tegoroczny Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego od którego specjalny list do organizatorów odczytał przedstawiciel Ministerstwa.
Zanim na estradzie pojawili się członkowie zespołu The King`S Singers słowo wstępne wygłosił dziennikarz Polskiego Radia red. Adam Rozlach. Zapoznał słuchaczy z historią tego zespołu, który w minionym roku obchodził jubileusz 50-lecia swojej działalności artystycznej. Tych sześciu śpiewaków występuje regularnie w Europie, Azji, obu Amerykach, Australii i Oceanii. W ich repertuarze są utwory muzyki poważnej jak i rozrywkowej. Podczas inauguracyjnego koncertu zaśpiewali kilkanaście utworów entuzjastycznie przyjętych przez festiwalową publiczność.
Przed nami kolejne koncerty w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie, Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie i w Sali Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz