W Leżajsku trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

   W miniony piątek, 14. czerwca br. w Bazylice 00. Bernardynów w Leżajsku zainaugurowany został XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Po Muzycznym Festiwalu w Łańcucie jest to niewątpliwie drugie wydarzenie artystyczne w naszym regionie, na który przyjeżdżają melomani nie tylko z Podkarpacia. Tegoroczny Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Reklama

   W pierwszej części  inauguracyjnego koncertu wystąpił dyrektor artystyczny Festiwalu,  znakomity organista profesor Józef Serafin. W programie koncertu znalazły się utwory: Louisa Narchanda,  Cezara Francka, Charlesa Marii Widora i Charlesa Tournemirea.

   Drugą część koncertu – kameralną wypełniły utwory  Stanisława Sojki, wokalisty i kompozytora w którego wykonaniu usłyszeliśmy „Tryptyk Rzymski”. Kompozycje autora do słów napisanych przez Jana Pawła II zostały gorąco przyjęte przez festiwalową publiczność.

   W sobotę na organach leżajskiej Bazyliki zagrali – Karolina Karkucińska i Maciej Wota, a w części kameralnej wystąpili Piotr Przedpora i Julia Wrońska. W niedzielny wieczór utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Karola Kurpińskiego wykonała Orkiestra Polish Camerata.

   Leżajski XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej potrwa do 29. lipca. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz